Výročí konce první světové války. Macron vyzval k jednotě, Merkelová odsoudila národní nafoukanost
Svět si v neděli připomíná sté výročí konce první světové války. V Paříži se uskutečnila vzpomínková ceremonie. Na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do metropole dorazilo na sedm desítek hlav států a vlád. Během ceremonie se setkal Donald Trump s Vladimirem Putinem, příjezd amerického prezidenta narušila polonahá aktivistka. K večeru bylo zahájeno pařížské mírové fórum.
Slavnostní ceremonie se zúčastnili prezidenti USA Donald Trump a Ruska Vladimir Putin či německá kancléřka Angela Merkelová. Na oslavy přijel i český premiér Andrej Babiš (ANO).
Emmanuel Macron pronesl projev u pařížského Vítězného oblouku symbolicky v 11 hodin dopoledne, kdy v roce 1918 vstoupilo v platnost příměří. Zdůraznil utrpení, které první světová válka způsobila a kritizoval nacionalismus. Macronovu projevu předcházela hudební vystoupení nebo čtení dopisů vojáků a civilistů z období konce války.
Stát by se měl o veterány postarat. Vojáky do boje neposílají generálové, ale politici, říká Stehlík
Číst článek
„Ještě včera jsem si myslel, že válka byla jen noční můrou. Dnes jsem si uvědomil, že jsem se mýlil. Boj pokračuje, shoříme na prach,“ zapsal si 8. listopadu 1918 francouzský voják Alfred Roumiguières. „Jsem přesvědčen, že válka skončila. Zbraně utichly,“ poznamenal si 11. listopadu.
„Válka skončila a za hodinu odcházíme. Už se sem nemusíme vracet... Až odejdu, bude to navždy. Je to neuvěřitelný okamžik,“ přečetli studenti úryvek z knihy Cesta zpět od Ericha Marii Remarquea, který proslul protiválečnými romány. Cesta zpět volně navazuje na jeho slavné dílo Na západní frontě klid.
Fake Peacemaker
Během příjezdu Donalda Trumpa k Vítěznému oblouku k jeho konvoji přiběhla polonahá žena z hnutí Femen. Na obnažených prsou měla nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela „fake peace makers“ (falešní mírotvorci). Policie ji zadržela.
‚Falešní mírotvůrci.‘ Vzkaz Trumpovi měla žena protestující v Paříži napsaný na nahém těle
Číst článek
Celkově se podařilo narušit policejní uzávěru třem aktivistkám. Při vzpomínkových ceremoniích přitom panují v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost desítek zahraničních státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa dohlíží na 10 tisíc policistů, nasazena byla i armáda.
V Paříži také protestovalo asi 500 lidí. Policejní zdroje uvedly, že protestní shromáždění proběhlo v klidu a nebyl hlášen žádný incident.
Slavnostní oběd
Agentura AP poznamenala, že světoví vůdci zmeškali přesný okamžik příměří, které začalo platit 11. listopadu 1918 v 11.00. V 11.00 totiž kolona autobusů s prezidenty a premiéry teprve mířila po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku.
Autobusy jely po bulváru vyrovnané vedle sebe, posledních několik stovek metrů státníci šli pěšky. Macron kráčel uprostřed několikařadého zástupu, Babiš šel za ním. Po příchodu k oblouku si rukou potřásli americký prezident Donald Trump a jeho ruský kolega Vladimir Putin.
Ve 13.30 začala recepce pro státníky v Elysejském paláci. Americký prezident poté pronesl projev na americkém hřbitově na pařížském předměstí Suresnes, kde je pochováno více než 1500 amerických vojáků. V projevu Trump poděkoval francouzskému protějšku Emmanuelovi Macronovi. Připomněl mimo jiné utrpení vojáků za války i jednotlivé osudy některých z nich.
Schůzka Putina a Trumpa
Zpočátku nebylo jasné, zda se Putin a Trump potkají. Původně Kreml hovořil o schůzce, americký prezident to ale nepotvrdil. Nakonec se oba vůdci dohodli, že nebudou svým setkáním narušovat program vzpomínkových akcí v Paříži, uvedla televizní stanice RT.
‚Jsme si mnohem blíže, než se zdá.‘ Setkání Trumpa s Macronem urovnalo spory o evropské obraně
Číst článek
V neděli odpoledne ale agentura RIA Novosti uvedla, že se oba státníci skutečně setkali. Konverzaci Putin označil za dobrou. Oba prezidenti se opět setkají na okraj summitu G20 v Argentině, který se bude konat ve dnech 30. listopadu až 1. prosince.
S prezidentem Putinem hovořil ve francouzské metropoli rovněž i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Byla to jejich první schůzka od zářijového incidentu, kdy si syrské vládní síly spletly ruský výzvědný letoun s izraelskou stíhačkou a sestřelily ho. Při incidentu přišlo o život 15 lidí, kteří byli na palubě. Netanjahu dnešní konverzaci s Putinem označil za „velmi dobrou a důležitou“. Dodal, že měl možnost hovořit rovněž i s americkým prezidentem Trumpem.
Velká vojenská přehlídka se v rámci výročí nekonala. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát ceremonii „příliš vojenský“ ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany. „Nejde prostě o to připomenout příměří, nýbrž pokusit se společně dodržovat daný slib ´už nikdy víc něco takového,“ prohlásil Macron při prezentaci iniciativy Pařížského mírového fóra.
Zvony ano, sirény ne
Už v pátek se francouzský prezident Macron spolu s britskou premiérkou Mayovou vydali do údolí řeky Sommy, kde se odehrála jedna z nejkrvavějších bitev první světové války.
Ministr obrany udělil 22 Záslužných křížů. Ocenil velitele roty v Afghánistánu, kde zemřeli čeští vojáci
Číst článek
V Česku se v neděli odpoledne ve 13.30 rozezněly zvony. Vzpomínkové akce se konaly na mnoha místech. Pomníky připomínající válku jsou skoro v každém větším městě v republice. Sirény, o kterých po středečním jednání vlády mluvil premiér Andrej Babiš (ANO), spuštěny nebudou. Hasiči na to nedostali požadavek z Úřadu vlády, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.
Vyvrcholením oslav v Česku byl každoroční slavnostní nástup na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově v neděli od 11.00. Zúčastnil se ho mimo jiné ministr obrany Lubomír Metnar za ANO a náčelník generálního štábu Aleš Opata.
K příležitosti Dne válečných veteránů Ministr obrany Lubomír Metnar vyznamenal 22 lidí nejvyššími vyznamenáními svého resortu. Vzpomínalo se i na novodobé oběti válečných konfliktů, především čtyři české vojáky zemřelé v minulých několika měsících v Afghánistánu.
Mírové fórum
Prezident Emanuel Macron pozval desítky státníků z celého světa už na začátku roku. Podle francouzského ministra zahraničí bude Paříž hostit 98 zahraničních delegací a 72 hlav států či předsedů vlád, kteří přijedou na oslavy konce první světové války nebo na třídenní mírové fórum. To začalo rovněž v neděli. Nejdříve vystoupil francouzský prezident, po něm německá kancléřka.
Premiér Babiš se v Paříži setkal s Kunderou, nabídl mu české občanství. Prezidentu Macronovi daroval obraz
Číst článek
Merkelová ve svém proslovu vyzvala k úsilí o celosvětový mír a spolupráci. Nejprve připomněla „nesmyslné prolévání krve“ za první světové války a upozornila na hrůzné následky, které války měla. „Musíme se ptát, co to pro nás dnes znamená,“ řekla kancléřka a dodala, že mír není možné považovat za samozřejmost, je třeba na něm pracovat. „Není možné jen stát opodál a dívat se, jak ve světě zuří množství konfliktů,“ řekla Merkelová. V této souvislosti zmínila například válku v Sýrii a Jemenu, kde se odehrává nejhorší humanitární katastrofa.
Nedostatek komunikace
Několikrát v proslovu poděkovala francouzskému prezidentovi za pořádání oslav i mírového fóra. Připomněla utrpení, které způsobilo Německo za druhé světové války, a ocenila přátelství s Francii.
Merkelová taktéž odsoudila „národní nafoukanost a vojenskou aroganci“. Jak poznamenala agentura AP, během svého vystoupení na fóru kancléřka vyslovila i zjevnou narážku na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prosazuje svůj protekcionistický program Amerika na prvním místě a je skeptický vůči mnohostranné spolupráci. Uvedla, že „nedostatek komunikace a neochota dělat kompromisy“ mohou mít smrtící následky.
‚Je důležité mluvit o míru‘
Macron před německou kancléřkou prohlásil, že světová stabilita je nyní ohrožena nacionalismem, rasismem, antisemitismem a extremismem a rovněž i ekonomickými problémy a potížemi souvisejícími s životním prostředím a migrací. Macron třídenní mírovou konferenci označil za „historický okamžik“. Fórum by se podle představ Paříže mělo opakovat každý rok jako výraz „obnoveného, reformovaného multilateralismu“.
Za Česko se oslav zúčastnil český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Podle Babiše je výročí konce války nutné připomínat v zájmu míru.
„Já myslím, že je důležité mluvit o míru, připomínat si tyto události 100 od konce první světové války. Naštěstí v Evropě nemáme dlouho válku a musíme se starat, aby na celém světě to takhle fungovalo,“ řekl premiér Andrej Babiš pro Radiožurnál.
Online reportáž
PIETA V BRITÁNII. Také Británie si připomíná sté výročí konce první světové války. Piety v centru Londýna se zúčastnila i královská rodina. Večerní ceremonie ve Westminsteru se zúčastní královna Alžběta II. a německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Miliony lidí držely dvě minuty ticha na památku těch, kdo položili život nebo byli zraněni v prvním celosvětovém válečném konfliktu. Dvouminutové ticho zahalilo Británii v 11:00 GMT (12:00 SEČ), tedy přesně v okamžiku, kdy příměří začalo 11. listopadu 1918 platit. Princ Charles jménem své matky položil věnec u válečnému památníku Cenotaph na třídě Whitehall.
Po princi Charlesovi položil věnec k památníku německý prezident Frank-Walter Steinmeier jako symbol míru, který nyní vládne mezi oběma zeměmi, napsala zpravodajská stanice BBC. Památku obětí první světové války po nich stejným způsobem uctili také princ William a princ Harry, premiérka Theresa Mayová a vůdce labouristů Jeremy Corbyn.
POCHOD VE VARŠAVĚ. Ve Varšavě začíná v tuto chvíli pochod, někteří jeho účastníci nesou transparenty s náboženským obsahem. „Přijely nacionalistické skupiny z různých zemí, např. Maďarska a Itálie,“ informoval z místa zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.
RUDÁ VARŠAVA. Ve Varšavě probíhá pochod nezávislosti na oslavu stoletého výročí samostatnosti Polska.
VETERÁNI NOVÝCH VÁLEK. Ke stoletému výročí a Dni veteránů se vyjádřil také senátor Jiří Drahoš (za STAN). Upozornil i na veterány moderních válek, kterých je v Česku více jak 14 tisíc, uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz plukovník Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany.
FALEŠNÍ MÍROTVORCI. Jedna z aktivistek hnutí Femen, která pronikla přes policejní uzávěru do blízkosti Trumpovy kolony, měla na obnažených prsou nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela „fake peace makers“ (falešní mírotvorci). Podle francouzského ministra vnitra Christopha Castanera bezpečnost průvodu ani Trumpa samého neohrozily, policie proti nim rychle zakročila.
Celkově se přes policejní uzávěru podařilo proniknout třem aktivistkám. Při vzpomínkových ceremoniích přitom panují v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost desítek zahraničních státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa dohlíží na 10 tisíc policistů, nasazena byla i armáda.
Trojice žen z Femenu s nápisem na prsou Welcome War Criminals (Vítejte váleční zločinci) protestovala již v sobotu u Vítězného oblouku, policie je ale obratem zadržela. Hnutí Femen podle agentury DPA na twitteru uvedlo, že jeho záměrem bylo odsoudit „pokrytectví“ vzpomínkových akcí.
EVROPA JE SILNÝ EKONOMICKÝ BLOK. „Evropa je silná ekonomická entita, silná ekonomická unie a je celkem přirozené, že chce být nezávislá, soběstačná, a suverénní v otázkách obrany a bezpečnosti,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval tak na nedávný spor Emmanuela Macrona a Donalda Trumpa ohledně výstavby evropské armády.
POCHOD. V čele pochodu ve Varšavě jede ve vojenském autě prezident Andrzej Duda, pochodu se účastní také Jarosław Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki, píše redaktor iROZHLAS.cz z Polska
ANDRZEJ DUDA. Polský prezident Andrzej Duda zahájil před třetí hodinou oficiálně pochod nezávislosti na oslavu stoletého výročí samostatnosti projevem.
UWAGA. Organizátoři pochodu nezávislosti ve Varšavě rozdávají účastníkům průvodu s výzvou, aby se nedali vyprovokovat. Průvod se nehýbe. Bouchají dělbuchy. Lidé opouštějí průvod, píše z Varšavy zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.
VZPOMÍNKA V BRNĚ. Několik stovek lidí přišlo hodinu po poledni uctít památku válečných veteránů na brněnské Moravské náměstí. Akci Hold veteránům už potřetí společně organizovalo několik institucí, mimo jiné brněnské Komunitní centrum pro válečné veterány nebo Československá obec legionářská. Podle Barbory Hokové z Medial agency, která se na akci také organizačně podílela, dorazil letos asi dvojnásobek lidí než v loňském roce.
„Letos jsme se vzhledem ke 100. výročí konce I. světové války rozhodli akci rozšířit o aktivity klubů vojenské historie. Tento den je pro nás především dnem příměří, proto jsou vedle sebe na Moravském náměstí vojáci v uniformách z první i druhé světové války, ale i Prušáci, tedy Němci a Rusové,“ uvedl ředitel Komunitního centra pro válečné veterány Karel Černoch.
PROJEV. Po společném obědě světových státníků pronesl americký prezident Donald Trump projev na americkém hřbitově Suresnes, ve kterém poděkoval francouzskému protějšku Emmanuelovi Macronovi. Připomněl mimo jiné utrpení vojáků za války i jednotlivé osudy některých z nich. Trump se nyní bude vracet zpět do Spojených států.
OTTAWA. Budova kanadského parlamentu v Ottawě zčervenala barvou padajících květů vlčího máků, symbolu Dne veteránů. Celkem jich je promítnuto 117 tisíc – jeden za každého Kanaďana a každou Kanaďanku, kteří padli od první světové války.
TISÍC SVĚTEL NADĚJE. V Británii se v sedm hodin místního času rozžehne na tisíc velkých pochodní na oslavu Dne veteránů a výročí konce první světové války. Připomínkový akt má symbolizovat světlo naděje, které povstalo z konce války před sto lety, uvedl Royal Air Force Benevolent Fund .
RADIKÁLNÍ NACIONALISTÉ V POLSKU. Na čele varšavského pochodu nezávislosti na oslavu stoletého výročí samostatnosti Polska jdou radikální nacionalisté i s italskými neofašisty. Jde asi kilometr za pochodem prezidenta i premiéra, píše z Varšavy redaktor iROZHLAS.cz Filip Harzer.
POKLIDNÁ DEMONSTRACE. Proti návštěvě Donalda Trumpa protestuje v Paříži asi 500 osob. Zhruba pět desítek demonstrantů na náměstí Republiky je maskováno, napsal list Le Figaro. Policejní zdroje uvádějí, že protestní shromáždění zatím probíhá v klidu a nebyl hlášen žádný incident.
SCHŮZKA. Ruský a americký prezident se setkali v Paříži, uvedla agentura RIA Novosti. Podle Vladimira Putina se jednalo o dobrou konverzaci. Ruský prezident během své návštěvy Paříže uvítal výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby vznikla společná evropská armáda. Jak uvedl, mohla by tak být „posílena multipolární povaha světa“.
S prezidentem Putinem hovořil ve francouzské metropoli rovněž i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Byla to jejich první schůzka od zářijového incidentu, kdy si syrské vládní síly spletly ruský výzvědný letoun s izraelskou stíhačkou a sestřelily ho. Při incidentu přišlo o život 15 lidí, kteří byli na palubě. Netanjahu konverzaci s Putinem označil za „velmi dobrou a důležitou“. Dodal, že měl možnost hovořit rovněž i s americkým prezidentem Trumpem.
VARŠAVA. Polskou metropolí prošel průvod na oslavu sto let samostatnosti země. Doprovázel ho dým a dělobuchy, objevovaly se hesla proti islámu a LGBT komunitě. Pochodu se zúčastnili i členové neofašistické strany z Itálie, píše z Varšavy zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.
KONCERT. V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začne za několik okamžiků koncert ke Dni válečných veteránů . Zahraje na něm filharmonie z Hradce Králové. Koncert začíná v 19 hodin.
„Vstup je zdarma, není nutné pořizovat žádné vstupenky předem. Katedrála je velká, ke stání je tam mnoho míst, měli bychom se všichni vejít. Zazní skladba Modlitba naděje, v úvodu bude mluvit biskup Václav Malý, generál Petr Pavel a také Dominik Duka. Myslíme si, že by to mohl být pěkný zážitek,“ uvedla pro Radiožurnál Jana Holcová z organizace Post Bellum.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, naše online reportáž ke sto letům od konce první světové války nyní končí. Děkujeme moc za vaší za pozornost.