Proti Americe neprotestují, ale o Ameriku jde, říká analytik
Nepokoje v arabské ropné oblasti a volání statisíců místních lidí po svobodě citelně zasahují do stability regionu a celého světa. Odborníci odhadují, jaký budou mít tyto události vliv na dlouhodobý vývoj. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček natočil přímo v Perském zálivu rozhovor s jedním z nich, ředitelem katarské pobočky renomovaného amerického výzkumného centra Brookings Institutu Salmánem Šajchem.
Šajch v prvé řadě upozornil na fakt, že touhu po svobodě projevují lidé jak v takzvaně proamerických, tak i v protiamerických státech. Přesto se tu ale podle něj o americké zájmy hraje, stejně jako o zájmy Íránu nebo Turecka, které se staví někam doprostřed.
„Všimněme si ale, že lidé neprotestují proti Americe nebo proti Izraeli – demonstrují proti autokratům, kteří tu vládnou desítky let,“ zdůraznil Šajch.
Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček hovořil s ředitelem katarské pobočky Brookings Institutu Salmánem Šajchem
Někteří lidé varují před nástupem islamistů a Salmán Šajch tyto obavy do jisté míry chápe: „Islamisté se ale vyvíjejí a nejsou ve vzduchoprázdnu. Pochybuji například, že by Muslimské bratrstvo chtělo Egypt izolovat od okolního světa.“
„Součástí demokracie v arabském světě jsou prostě také islamisté, vždyť i v jiných koutech světa existují náboženské strany. Islamisté leckde získali na oblibě, protože v ilegalitě bojovali proti represivním režimům podporovaným Západem. V demokracii ale budou muset skládat účty, a voliči je pak budou moci zase vyřadit ze hry.“
Smířit se s takovým modelem je podle Šajcha pro Západ lepší než kázat, která strana je přijatelná a která už nikoli.