Protesty se ve velkém přelily v ekonomický bojkot firem, které spolupracují s Erdoganem, říká Turkyně

V Turecku pokračují protesty proti vládě po zatčení populárního opozičního politika Ekrema Imamoglua z Lidové republikánské strany (CHP). Demonstrace se přelily do bojkotu firem, které spolupracují s prezidentem Recepem Erdoganem. „Důvody, proč protestuji, jsou strach z odklonu od demokracie, špatná ekonomická situace a korupce,“ uvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz 24letá členka strany CHP, která si kvůli obavám o své bezpečí nepřeje uvádět jméno.

Rozhovor Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Istanbulu ze soboty 6. dubna

Demonstrace v Istanbulu ze soboty 6. dubna | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Účastníte se protestů pravidelně?
Ano, protestů se účastním od počátku. V prvním týdnu jsem tam byla pětkrát ze sedmi dnů. Centrem protestů je istanbulská radnice a ústředna opoziční strany CHP v Sarachane v Istanbulu. 

23. března jsem se také zúčastnila „voleb za solidaritu“, které uspořádala hlavní opoziční strana k volbě prezidentského kandidáta a pozvala všechny segmenty společnosti, a hlasovala jsem pro Ekrema Imamoglua, jemuž dalo hlas dalších 15 milionů občanů.

A naposledy 29. března jsem se zúčastnila velkého CHP mítinku Maltepe, kam nás dorazilo 2,2 milionu lidí. V minulém týdnu se protesty přelily do ekonomického bojkotu firem, které spolupracují s Erdoganem, ten také podporuji.

Mladí jsou naštvaní. Většina nezažila jinou vládu než Erdogana, shodují se turečtí protestující

Číst článek

Jak byste popsala atmosféru v Turecku po zatčení Ekrema Imamoglua?
Den předtím, než byl Ekrem Imamoglu zatčen, byl jeho 30–35 let starý vysokoškolský diplom univerzitní správou zrušen a studenti Istanbulské univerzity, kterou sám absolvoval, zahájili protesty.

Podle mého názoru bylo zatčení Imamoglua šokem pro každou část společnosti. Jednoho rána jsme se probudili a nemohli jsme se přihlásit na sociální sítě, internet byl hodně pomalý i pro WhatsApp. A co je nejdůležitější, panovala atmosféra strachu.

Erdogan nechal zadržet svého nejsilnějšího rivala v časných ranních hodinách velkým počtem policistů pro podezření z útěku před obviněním z korupce a terorismu na základě údajných tajných svědeckých výpovědí, které se staly veřejně známými. Pro mě je tato situace jasným a konkrétním důkazem toho, že právo se nyní stalo nástrojem v rukou těch, kteří jsou u moci.

Jsou protesty mírové?
Obecně mohu říct, že demonstrace v Sarachane byly napjaté a byla jsem nervózní. Prý tam byly skupiny provokující policii a ostatní lidi, ale žádného demonstranta, který by útočil na policii, jsem na vlastní oči neviděla. Moje subjektivní hodnocení je, že lidé mají problém s touto vládou, ne s policií, a že policie funguje jako vládní policie, ne jako ochránce lidu.

Spravedlnost mlčí, lidé budou mluvit, hlásají demonstranti v Istanbulu. 1900 jich zadrželi

Číst článek

Zásahy policie

Jak se chová policie k demonstrantům?
Policejní násilí vždy přichází ke konci dne, kdy se protestující snaží opustit prostor. Jenže většina východů z areálu Sarachane je policií blokována, je tam jen jeden široký prostor pro výjezd a ten vede na silnici.

Po skončení projevů politiků je na náměstí téměř 100 tisíc lidí a policie útočí na všechny, i ženy a staré, slzným plynem, obušky a plastovými projektily, aniž by vyzvala k evakuaci oblasti.

V sobotu 29. března večer (kdy proběhla dosud největší demonstrace – pozn. red.) jsme byli s přáteli ošklivě zmláceni a byli bychom zbiti ještě víc, kdyby nám jeden z tamních hotelů neotevřel dveře, abychom se ukryli. Mohu říci, že přístup policie k demonstrantům byl tvrdý. Dosud bylo zadrženo více než tisíc demonstrantů, doba zadržování je více než 60 hodin a ve vazbě se objevují obvinění z bití a různých verbálních napadání.

Jaké postihy hrozí opozici a protestujícím?
Naše ústava v článku 34 by měla zajišťovat právo na shromažďování, stojí tam: „Každý má právo organizovat shromáždění a demonstrace bez předchozího svolení, beze zbraní a bez agrese.“

Erdogan má z rivala strach. Buď ho svrhnou, nebo Turecku hrozí ruský scénář, tvrdí expertka

Číst článek

Protestujeme s právem zaručeným naší ústavou, ale mnozí z nás byli zadrženi právě při protestech, někteří dokonce po kontrolách totožnosti doma.

Kromě demonstrantů byli zadrženi také zpravodajové a novináři. Zahraniční korespondent BBC byl deportován. Kanály Sözcü, Tele1 a HalkTV, které vysílají protesty lidí, dostaly na pět dní příkaz pozastavit program, na deset dnů musejí mít zatemněnou obrazovku a taky dostaly pokuty. Osobně se domnívám, že soudnictví není nezávislé a nestranné.

Co je vaší hlavní motivací k účasti na protestech?
Hlavním důvodem je strach z odklonu mé země od demokratických principů, současná ekonomická situace, zkorumpované veřejné orgány, zkorumpované vzdělání a nefunkčnost právního státu.

Věříte, že protesty mohou změnit pozici prezidenta Erdogana?
Doufám, že protesty budou pokračovat, dokud nebude Ekrem Imamoglu propuštěn a nepřevezme úřad. Věřím, že Erdoganův postoj se musí změnit v zájmu jeho země, ale nemyslím si, že se to změní s tím, čeho jsem svědkyní u této vlády, která je u moci už 23 let.

S překladem rozhovoru pomohla Laura Vassileva

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme