Případ punkové skupiny Pussy Riot ostře rozděluje ruskou společnost
Moskva má za sebou první den mezinárodně sledovaného procesu s dívčí punkovou skupinou Pussy Riot. Tři její členky čelí obvinění z výtržnictví - dopustit se ho měly uspořádáním protestní performance 'Bohorodičko, vyžeň Putina' v největším moskevském pravoslavném chrámu.
Ruskou společnost případ ostře rozdělil. Jedni ‚protiputinovskou modlitbu‘ považují za rouhání a žádají co nejtvrdší trest. Jiní soud označují za politický proces a snahu úřadů zastrašit oponenty.
V poutech a za doprovodu zásahových jednotek s automatickými zbraněmi i psem usedly Naděžda Tolokonnikovová, Marie Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová v soudní síni, ve stejné neprůstřelné skleněné kleci pro obviněné jako před časem finanční magnát Michail Chodorkovskij. Jejich případ v ruské společnosti vyvolává přinejmenším stejně rozporuplné reakce.
„To, co provedla punková skupina v chrámu Krista Spasitele, není nic jiného než výsměch a zneuctění pravoslavné víry i naší největší svatyně. To už se nesmí opakovat. Doufáme, že se soud zastane cítění věřících," vrtí hlavou 26letá pravoslavná aktivistka Lea Smirnovová.
Před budovu soudu v Chamovnikách stojí dívka společně s desítkami dalších aktivistů, umělců, politiků, ale i obyčejných občanů. Všechny svorně případ pobouřil, mnohé ale přesně z opačného důvodu.
„Pletou se tu dohromady různé pojmy, morální a právní otázky. Soud tu nemá být od toho, aby hájil něčí názor, v tomto případě názor věřících. Justice má na prvním místě chránit zákon a hájit práva a zájmy každého občana," namítá psycholožka a vysokoškolská profesorka Irina Berljandová.
Jako řada dalších má i ona za to, že úřady postupují vůči třem dívkám příliš tvrdě. Autorky protestní performance jsou už od března ve vazbě, souzené za trestný čin - se sazbou až sedmiletého vězení.
Dvě z nich mají doma malé děti, což bývá v jiných i skutečně kriminálních případech pro ruské úřady důvod vyšetřovat dotyčné na svobodě.
„Za čtyři měsíce jsem měl možnost setkat se se svou dcerou třikrát," konstatuje Stanislav Samucevič, otec 29leté Jekatěriny.
Hosty Ozvěn dne byli protopresbyter pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Josef Hauzar a publicistka Petra Procházková
„Připomíná to spíš inkvizici a totální výsměch než soud," myslí si starý pán, který má za to, že o výsledku procesu je dávno rozhodnuto.
„Je to politický proces, vyrobený na zakázku," je přesvědčena advokátka Violeta Volkovová z tříčlenného týmu obhájců dívek.
Ty stejné přesvědčení vyjádřily i u soudu. Věřícím, které protestní performancí v chrámu Krista Spasitele urazily, se omluvily. Vinu za výtržnictví motivované náboženskou nenávistí, které jim přičítá prokuratura, ale odmítly. Tvrdý postup úřadů považují za součást represivních opatření, jejichž cílem je potlačit rostoucí politickou aktivitu ruské společnosti.
Členky Pussy Riot uznaly chybu a požádaly věřící o odpuštění, vinny se ale necítí
Číst článek
„Stát se snaží zamlčovat podobné politicky motivované procesy, právní nihilismus a ignorování zákona ze strany úřadů. Náš premiér vyzývá lidi, aby klidně seděli a čekali na výsledek soudu. Každý, kdo teď složí ruce do klína, by si ale měl uvědomit, že se lehce může ocitnout v úplně stejné situaci, a na lavici v soudní síni sledovat, jak se porušují jeho práva," varuje advokátka Violeta Volkovová.
Podle protopresbytera pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Josefa Hauzara není nikdy dobré, když se mísí politická a určitá církevní moc:
„V tom dávám za pravdu některým kritikům tohoto procesu. V každém případě trest odnětí svobody v našem českém prostředí je do nebe volající a krutý. Církev není od toho, aby trestala. Ostatně nesoudí církev, ale státní soud. Církev je od toho, aby uměla podat pomocnou ruku, domluvit se a odpustit.“
České pravoslavné církvi by podle Hauzara omluva členek stačila.
„V našich českých a slovenských rozměrech a poměrech by omluva zcela postačila. V ruských poměrech jak vidíme, jsou asi trochu jiné zájmy. Náboženské cítění tam je daleko hlubší.“
Nikdo nepředpokládal, že se proces rozvíří a potáhne. To, že jsou ve vazbě už půl roku, je podle publicistky Petry Procházkové šokující.
O procesu mluvil v pořadu Stalo se dnes odborník na Rusko, redaktor ČRo 6 Libor Dvořák
„Předvídat, jaký dostanou trest, si dnes neodváží nikdo. Nějaký trest odnětí svobody to pravděpodobně bude, protože už ta dlouhá vazba tomu napovídá,“ říká Procházková.
Pravoslavná církev je v Rusku výrazně propojena s vládnoucím režimem Vladimira Putina.
„Ona to ani neskrývá. Já si nemyslím, že je to nějaké tajemství nebo odhalení. Pravoslavná církev v posledních 20 letech, od rozpadu Sovětského svazu, demonstruje podporu establishmentu, Kremlu, režimu. Ani jednou za celou dobu trvání novodobého Ruska od roku 1991 pravoslavná církev nikdy nekritizovala žádné politické rozhodnutí Kremlu. Naopak. Vždycky ho podporovala, ať bylo jakékoli,“ dodává Procházková.