Brazilci nebyli spokojení s vládnutím Bolsonara, nemyslím, že by výsledky neuznal, říká odborník
Vítězstvím Luize Inácia Lula da Silvy se otevírá nová kapitola v dějinách Brazílie, napsal francouzský prezident Emmanuel Macron. Levicový politický veterán se vrací do čela státu po 12 letech. Ve druhém kole získal skoro 51 % hlasů a porazil tak Jaira Bolsonara. Lula slíbil, že bude bojovat proti rasismu, předsudkům, diskriminaci, chudobě a dalšímu odlesňování Amazonie. Hostem Radiožurnálu byl odborník na dění v Latinské Americe Martin Rey.
Vítězství nad Jairem Bolsonarem bylo opravdu těsné. Rozdíl byl necelá dvě % hlasů. Bolsonaro se zatím nevyjádřil. Podle našeho zvláštního zpravodaje si šel zkrátka lehnout. Co především rozhodlo o jeho porážce?
To, jak země aktuálně vypadá. Lidé nejsou tolik spokojení se současným směřováním země, což byla po čtyřech letech vládnutí Bolsonarova vizitka. Samozřejmě nemohl za vše. Brazílie hodně pocítila dopady pandemie covidu-19. Na druhou stranu, mohl hrát roli i přístup dosluhujícího prezidenta k pandemii, protože zemřelo mnoho osob, které možná nemuseli, kdyby byl jeho přístup jiný. Často vyjadřoval, že covid-19 je „rýmička“ a podobně. Koneckonců i v samotné vládě byly rozpory ohledně přístupu k pandemii.
Takže je to směs důvodů, v podstatě od ekonomické situace, přes situaci ohledně korupce v zemi až po důsledky uplynulých let, třeba právě i pandemie covidu-19.
Dá se čekat, že se Bolsonaro pokusí volby zpochybnit? I kampaň před volbami byla hodně vyhrocená, dokonce se neobešlo bez násilných incidentů.
Předvolební kampaň byla, i na jihoamerické poměry, velmi exponovaná. Padaly podpásové údery, vedly se diskuse a podnikaly kroky, které nebývají úplně obvyklé. Kampaň byla také hlavně dlouhá, mnozí lidé už byli unavení a v podstatě říkali „hlavně ať už nám tyto kampaně skončí, ať máme v naší zemí klid“.
V tomto kontextu a vzhledem k vyhrocenosti situace by se dalo očekávat, že možná bude Bolsonaro chtít nějakým způsobem promluvit do povolebního dění. Nepředpokládám ale, že by se vyslovil stylem, že jsou výsledky neplatné, protože jdou zpochybňovat velmi těžko.
Hovoříme o jednom nebo dvou procentech, v naší zemi by to v některých okrscích znamenalo pár hlasů, ale v Brazílii jsou to miliony. Takže zpochybnit rozdíl bude komplikované. Navíc soudní systém v Brazílii je poměrně pevný, což již ukázal v minulosti. Zdá se, že výsledky budou platit a že z Bolsonarovy strany nebude velký tlak na změnu. Ale uvidíme.
Lula byl velmi oblíbený
Lula da Silva zastával prezidentskou funkci už v letech 2003 až 2010. Jak se tehdy osvědčil? Dá se čekat, že bude pokračovat ve stejném duchu?
Za jeho vlády se velmi osvědčil. Zavedl různé programy, například Bolsa Família (Rodinná peněženka) nebo Luz para Todos (Světlo pro všechny). Byl velmi oblíbený, 90 % lidí schvalovalo jeho vládu, když končil. Jenže pod pokličkou již bublaly korupční skandály, které se dostaly napovrch během vlády jeho nástupkyně a následovnice Dilmy Rousseffová.
Když si lidé vzpomenou pouze na jeho vládu, hodnotí ji spíše kladně, mnoho z nich si ale vzpomíná i na korupční aféry, které přišly poté. A to je důvod, proč nevyhrál výrazněji. Pokud by nebyl do skandálů zapleten, rozdíl by byl rozhodně větší než jedno procento.
Potěšení nad jeho zvolením projevili tak rozdílní lídři jako britský premiér Sunak, německý kancléř Scholz nebo ruský prezident Putin. Co od jeho vlády očekávají?
V tuto chvíli by projevil radost jakýkoli světový lídr, protože Brazílie je velká ekonomika a spolupráce s ní je žádoucí pro každou zemi. Lze očekávat změny spíše ve vnitřních věcech země. Budoucí prezident slibuje, že „zatočí s chudobou a korupcí“. To jsou ale spíš obecné sliby, které v podstatě slibuje každá vláda, takže se musíme nechat překvapit. Snaha o změnu tam bude. Uvidíme, jak bude Lula úspěšný.