Premiéra Jana Fischera čeká audience u papeže
Premiér Jan Fischer se na návštěvě Vatikánu setká s papežem Benediktem XVI. Mluvit se bude mimo jiné o česko-vatikánské smlouvě upravující vztah státu a církve.
Audience u papeže bude čistě soukromá. Zúčastní se jí premiér Fischer, jeho manželka a delegace. Ale na programu jsou i rozhovory se státním sekretářem Vatikánu kardinálem Bertonem a se sekretářem pro styky se státy Mambertim.
Hovořit se bude o bilaterálních tématech. V první řadě o smlouvě se Svatým stolcem, ale také o prohlubování evropské integrace a o rozvojové a humanitární pomoci v současné situaci celosvětové krize.
Také nedořešená česko-vatikánská smlouva bude předmětem jednání. Dokument upravuje vztah mezi českým státem a římskokatolickou a řeckokatolickou církví. Smlouvu Česká republika vyjednala s Vatikánem na konci devadesátých let. V roce 2002 ji podepsal tehdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda, ale parlament ji odmítl schválit.
Kritici smlouvě vytýkají, že zvýhodňuje katolickou církev. Ta ale takový názor odmítá. Nejednotné jsou i postoje jednotlivých politických stran - TOP 09 a lidovci ji podporují bez výhrad, ODS ratifikaci podmiňuje dokončením církevních restitucí, sociální demokraté a zelení mluví o úpravách textu a komunisté zpochybňují potřebu smlouvy vůbec.
Vatikán dosavadní text měnit nechce a stále čeká na jeho schválení. Česko-vatikánskou smlouvu považuje za potřebnou i náš velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Podle něj je vyhovující i stávající text. Odmítá, že by obsahoval citlivé body, kterými operují odpůrci smlouvy.