Před rokem zasáhlo italskou Aquilu ničivé zemětřesení
Rok od ničivého zemětřesení si dnes připomíná italská Aquila. Otřesy o síle 6.2 Richterovy stupnice tehdy zabily na tři stovky lidí včetně dvou českých studentů a poničily středověké město i vesnice v okolí. O střechu nad hlavou přišlo kolem šedesáti tisíc Italů.
Největší přírodní katastrofa v Evropě od druhé světové války. Tak se v médiích mluví o zemětřesení ve středoitalské oblasti Abruzzo. Záchranářské práce byly tehdy relativně rychlé a lidi bez střechy nad hlavou se podařilo brzy dostat do náhradního ubytování.
O současném stavu zemětřesením postiženého města Aquila mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi.
Svůj dům dal postiženým k dispozici i sám italský premiér Sylvio Berlusconi. Většina lidí ale v provizoriu zůstala dosud a mnozí z nich jsou frustrovaní, město je navíc stále plné ruin spadlých domů. Podle úřadů ale bude trvat až deset let než se život v Aquile zase vrátí do starých kolejí.
Aquila drží dvoudenní smutek
V noci na dnešek si oběti zemětřesení připomněla Aquila tichým pochodňovým průvodem a zvony. 308 úderů zvonu, každý za jednu oběť zemětřesení ve 3 hodiny a 32 minut.
Historické centrum města je dodnes uzavřené a mrtvé. Domy drží pohromadě lešení, kupole kostelů kovové pásy. Všude jsou hromady sutin, které se prozatím neodstraňují, protože by měly být znovu použity při obnově historických budov.
Velká většina z téměř 70 tisíc lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, byla ubytována v nových, vším vybavených domech. Jen přibližně sedm tisíc, většinou starých lidí, je ubytováno v hotelech na pobřeží.
„Normalita se vrací pomalu, ale školy fungují téměř na sto procent. Mimochodem jedna školní budova byla vyrobena v České republice, funguje universita, i když studentů ubylo a začínají fungovat i malé dílny a firmy,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi.