Potraviny pro chudé se budou dál platit z unijní pokladny, navzdory kritice Česka

Česká republika podlehla ve svém odporu proti unijnímu systému financování potravinové pomoci nejchudším z peněz určených pro zemědělce. Sociální pomoc chudým, která jinak spadá výhradně do kompetence národních vlád, se tak bude nadále financovat z unijní pokladny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nonamvěc

nonamvěc | Foto: Comstock Images

Pokračování v nákupech potravin pro rozdávání chudým z rozpočtu společné zemědělské politiky blokovalo několik zemí v čele s Německem. To ale na schůzce ministrů zemědělství v Bruselu svou pozici změnilo a skupina zemí, ve které bylo i Česko, tak ztratila blokační menšinu.

O pokračování financování pomoci z pokladny EU usilovaly zvláště Francie a Polsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzku ministrů zemědělství v Bruselu sledoval zpravodaj Ondřej Bouda

Česká republika pomoc zatím čerpala jen ve stotisícových částkách. Pokud už ale český stát musí na rozhodnutí pokračovat v tomto systému přistoupit, mohly by tím být ušetřeny peníze ze státního rozpočtu. Ministr zemědělství Petr Bendl řekl, že zváží, jestli Česko nebude z pomoci čerpat peněz víc.

Rozhodnutí pokračovat ve financování potravinové pomoci z peněz Evropské unie znamená, že se budou nadále utrácet unijní peníze na sociální politiku, která je v gesci každého členského státu, a ze společenské zemědělské politiky, která je hlavně určená na podporu farmářů.

Budou se čerpat peníze na to, aby všechny státy mohly vykupovat na svém trhu zemědělské produkty od svých farmářů proto, aby je poté mohly nabídnout chudým a zároveň získat popularitu mezi svými voliči. Tedy tak, jak to dosud dělá a další dva roky chce dělat Francie.

2 roky a dost

Po dvou letech by tento systém ale měl zaniknout. Právě na takový kompromis přistoupilo Německo.

I Bendl si myslí, že každá země by si měla sociální pilíř své politiky držet sama:

„To, co tady avizují Francouzi, že se k nám, blokační minoritě, přidají v případě, že by snad Evropská komise uvažovala o znovu zavedení tohoto programu, bereme nesmírně vážně a věříme tomu.“

„Blokační minorita v podstatě stále existuje. Němci pouze potvrdili, že na ty dva roky to ještě pustí, ale jinak s námi setrvávají v názoru, že se ve finančním období 2014 až 2020 tento program objevit nemá,“ říká.

Pavel Novák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme