Polská média litují odchodu V. Havla z Pražského hradu
Odchod Václava Havla z funkce českého prezidenta zaznamenala všechna media v sousedním Polsku. Jako na přítele z těžkých dob na něj vzpomínali bývalí polští disidenti. Havel byl vždy morální autoritou pro svět, Evropu a samozřejmě i pro Čechy. Uvedl v televizním ohlédnutí za prezidentem Václavem Havlem bývalý disident a pozdější ministr zahraničí Gronislaw Geremek.
O své vzpomínky na stránkách listu Gazeta Wyborcza podělil jeho šéfredaktor Adam Michnik. Píše, že Václava Havla poznal v létě 1978 na setkání v horách na československo-polské hranici. Sešli se tam lidé z polského Výboru na obranu dělníků a signatáři Charty 77. Michnik vzpomíná, že po hodinové debatě Václav Havel vyndal z batohu chléb, sýr, salám a láhev myslivce. Polským přátelům řekl: Když už neexistuje socialismus s lidskou tváří, můžeme se alespoň napít vodky, která lidskou tvář má.
"Setkal jsem se s Václavem Havlem mnohokrát", píše Adam Michnik. "Patřil jsem k těm šťastným, kterým věnoval své přátelství. Havel se od mnoha disidentů lišil tím, že nikdy nepodlehl ideologickému pokušení komunismu. Ten systém upřímně nesnášel a vždy to ukazoval ve svých divadelních hrách a v článcích." Vzpomíná na titulní stránce deníku Gazeta Wyborcza jeho šéfredaktor Adam Michnik.
Jiný opoziční aktivista a dnes politik centristické Unie svobody Jan Lityňski na Havla vzpomíná. "Vašek byl vždy člověkem, který vstupoval do politiky a kladl si otázku: Proč to vlastně dělám ? To dělal jako čelní představitel Charty 77 i Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Stejně se choval i jako prezident," říká Jan Lityňski.
Na Václava Havla zavzpomínal v medailonu polské televize i bývalý disident a pozdější ministr práce a sociálních věcí Jacek Kuroň. "Říkal, že naší silou, nás odpůrců režimu, je to, že nemáme žádné organizační struktury. Říkal, že nám jde o to získat svobodu ducha, protože, kdo má svobodu uvnitř, je svobodný i navenek".
Na osobní setkání s Václavem Havlem Jacek Kuroň vzpomíná: "Je to člověk, který byl přítelem všech. To bylo jasně vidět. Když jste s ním mluvili, když se na ulici potkal s lidmi i když mluvil v televizi". Václav Havel nikdy doopravdy nepřestal být disidentem, ačkoli z vězení přišel do prezidentského paláce a z třídního nepřítele se stal státník. Píše ve svém dnešní m vydání deník Rzeczpospolita. Udržel si odstup od světa velké politiky i od vlastní role v něm. Zůstal věrný svému apolitickému poslání z doby Charty 77. Komentář k odchodu Václava Havla z funkce uzavírá Rzeczpospolita větou: Havel bude scházet nejenom Praze.