Poláci protestují proti image své země v evropských učebnicích dějepisu
‘Je to zaostalá země, místní lidé neznají traktory a všichni se tváří jako mučedníci‘. Tak černě vidí Poláky miliony evropských žáků. Takové informace jim totiž nabízí učebnice dějepisu. Poláci to nyní chtějí zásadně změnit.
Polsko v současné době předsedá EU a Poláci chtěli zjistit, jak je ostatní země vnímají. Prostudovali proto všechny učebnice dějepisu pro střední školy a s hrůzou zjistili, jaké informace se o nich šíří.
Jak v Dopoledním Radiožurnálu přiblížil polský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška, například v britské učebnici vydané v roce 2002 se píše, že polské zemědělství je zaostalé, na polích jsou často vidět zapřažené koně a technika se téměř nepoužívá.
O image Poláků v evropských učebnicích jsme v Dopoledním Radiožurnálu mluvili se zpravodajem ČRo v Polsku Petrem Vavrouškou.
V jiných učebnicích jsou ilustrační fotky, na nichž jsou například lidé mlátící slámu či krávy procházející se v ulicích. Obecně se pak o Polácích píše jako o obětech válek a hlavně neúspěšných národních povstání.
„A na to jsou Poláci hodně citliví,“ dodal zpravodaj s tím, že nyní přiznávají, že záležitost trochu podcenili. Experti ani politici se totiž nesnažili ovlivnit obsah evropských učebnic. A jak zpravodaj upozornil, taková možnost přitom existuje od roku 1993. „Například Němci, Francouzi či Italové dokáží skvěle propagovat své historické úspěchy.“
Poláci nyní navrhují, aby součástí každého polského velvyslanectví byl také člověk, který bude monitorovat to, co se o Polsku píše právě v učebnicích. Například v knize pro švédské studenty použili autoři termín polské koncentrační tábory, po protestech Polska Švédové učebnice přepsali.
„Všichni v Polsku věří, že image země by mohl zásadně změnit evropský fotbalový šampionát, který Poláci pořádají příští rok,“ dodal zpravodaj.