Poláci oficiálně přivítali americké vojáky. Jejich přítomnost v zemi podporují dvě třetiny obyvatel

Téměř dvě desítky polských měst v sobotu oficiálně přivítaly americké vojáky, kteří přijeli posílit východní křídlo Severoatlantické aliance. Jejich přítomnost v zemi vítají dvě třetiny obyvatel. Podle mluvčího Kremlu Dimitrije Peskova ale američtí vojáci v Polsku ohrožují ruské zájmy i bezpečnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané dorazili do Polska jako první západní kontingent, který bude na východním křídle NATO trvale umístěn.

Američané dorazili do Polska jako první západní kontingent, který bude na východním křídle NATO trvale umístěn. | Zdroj: Reuters

V ulicích polské Zaháně, kde je amerických vojáků nejvíc, v sobotu vlály polské i americké vlajky. Na rynku se mísili civilisté s americkými i polskými vojáky, kteří předváděli své tanky, obrněné transportéry a jinou techniku. Děti se fotografovaly hlavně s afroamerickými vojáky, lezly po tancích nebo si hrály s americkými automatickými puškami.

Většina obyvatel Polska přítomnost americké obrněné brigády vítá. „Řeknu Vám, že jsme na tu chvíli dlouho čekali. Ano, opravdu. Cítíme se bezpečnější a jistější…. Myslím, že je to dobré pro celou východní Evropu. Pro Čechy stejně jako pro Poláky. Měli bychom z toho mít radost,“ řekla dojatá paní Beata Džiduchová ze Zaháně.

Polská opozice kapitulovala a skončila s obstrukcemi. Politická válka ale pokračuje

Číst článek

Poláci mají velmi silně vyvinuté historické povědomí o tom, ze které strany jim vždycky hrozilo a podle většiny z nich pořád hrozí největší nebezpečí. „Z Ruska. To ono je agresorem. Napadlo Ukrajinu, ohrožuje nás všechny svou politikou,“ vysvětlil pan Piotr Bibel ze Zaháně.

Proti je 23 procent obyvatel

Přítomnost vojáků ze Spojených států si podle průzkumu agentury CBOS nepřeje jen asi 23 procent Poláků. Schvalují ji naopak skoro dvě třetiny.

Američané jsou rádi, že proti jejich příjezdu nikdo neprotestoval a nikdo jim nedává najevo, že by nebyli vítaní. „Párkrát už jsme byli ve městě, abychom se najedli a potkali s místními. Zatím to bylo skvělý a místní k nám byli vstřícní. A to je pro mě, pro někoho, kdo je poprvé v cizí zemi, příjemné zažít,“ popsal seržant Miles Barton.

Ceremoniálu se zúčastnila premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Mnozí vojáci cestou do Polska přejeli polovinu zeměkoule. Seržant Dante Parson přijel až z podhůří Skalistých hor. „Přiletěli jsme z Fort Carson v Coloradu. Nejdřív jsme letěli asi 8 hodin do Německa. A pak jsme jeli dalších asi 6 nebo 7 hodin vlakem,“ popsal cestu Parson.

Pro mnoho z amerických vojáků to tedy může být tak trochu kulturní šok. Ale Poláci jim dávají najevo, že v jejich zemi jsou upřímně vítaní.

Do země přijeli vojáci z coloradské základny Fort Carson a rozmístěni budou na západě Polska. | Foto: Reuters

Lidé se fotografují hlavně s afro-američany v uniformách. | Foto: Reuters

merické brigádní uskupení ve východní Evropě čítá celkem 3500 vojáků. | Foto: Reuters

Generál Timothy McGuire během uvítacího ceremoniálu. | Foto: Reuters

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme