Plán Bushovy vlády na pomoc finančním trhům vzbuzuje pochybnosti
Plán americké vlády na pomoc finančním trhům naráží na odpor. Vláda prezidenta Bushe chce od postižených finančních institucí skoupit aktiva spojená se špatnými hypotékami a chce na tuto i jinou pomoc věnovat 700 miliard dolarů.
"Dostali nás do problémů a teď je mají zachraňovat peníze daňových poplatníků" - takové výtky padají ze strany mnohých kongresmanů na adresu šéfů bank, které jsou v potížích. Zákonodárcům vadí především skutečnost, že ministr financí Henry Paulson bude podle nejasných pravidel rozhodovat, které banky pomoc v bezprecedentní výši získají.
Kromě toho kongresmani odmítají vládní plán schválit co nejrychleji, jak žádá vláda. Navrhují také, aby se omezily odměny a případné odchodné nejvyšších manažerů postižených bank.
Podobné výtky mají vůči vládnímu plánu i oba prezidentští kandidáti. Podle posledních průzkumů ale pomáhá finanční krize demokratu Baracku Obamovi, který není narozdíl od republikána Johna McCaina spojovaný s vládou prezidenta Bushe. Získal podle průzkumů opět převahu v podpoře voličů a vede nad McCainem o několik procentních bodů. Vít Pohanka,
Na problémy vládního plánu v Kongresu reagovala včera americká Wall Street. Dow Jonesův index klesl o více než 3 procenta, a smazaly se tak zisky z minulého pátku.
Německá vláda se odmítla přímo podílet na americkém "balíčku"
Německo se odmítlo přímo podílet na "balíčku" americké vlády na ozdravení finančních trhů. V rámci skupiny G7 nicméně Berlín americký plán přivítal. Podobná stabilizační opatření na podporu vlastního bankovního sektoru spolková vláda nechystá.
Německý ministr hospodářství Michael Glos na adresu údajných výzev zpoza Atlantiku finančně podpořit záchranný balíček utrousil, že "by si měl každý zamést před vlastním prahem..." Podobně to vidí i zákonodárci napříč všemi stranami. Joachim Poss z SPD prohlásil, že "Američané snad po svém selhání a aroganci nemohou udělat z Německa ručitele".
Mluvčí spolkové vlády Ulrich Wilhelm uvedl, že kabinet o přijetí obdobného stabilizačního plánu neuvažuje, neboť ho nepovažuje za nutný. Ministr financí Peer Steinbrück pak veřejnost uklidnil, že se Německo žádné bankovní krize obávat nemusí.