Papež ukončil návštěvu Latinské Ameriky varováním před korupcí. Mluvil i o skandálech kněžích
Papež František ukončil svou cestu po jižní Americe. V Chile mluvil hlavně o sexuálním obtěžování a tamní věřící podle AP ještě víc rozdělil. V Peru zase zdůrazňoval problémy s korupcí a domácím násilím.
Chilská církev čelí řadě sexuálních skandálů. K těm se vyjádřil i sám papež - obhajoval totiž biskupa, který údajně kryl zneužívání nezletilých kněžími. Celý případ navíc označil za pomluvu. Podle AP jsou tak chilští věřící po papežově návštěvě ještě víc rozdělení.
'Pastýř, co je cítit po ovcích.' Papež v Chile zavítá i do ženské věznice v Santiagu
Číst článek
Nepomohla tomu ani jeho cesta do regionu Aurakánie, tu zase provázela série žhářských útoků. Oblast byla až do konce 19. století nezávislá a žil v ní indiánský kmen Mapučů. Pak tam ale vtrhla chilská armáda, která vyvlastnila půdu a indiány nutila k přijetí křesťanství.
Papežská návštěva ale měla i pozitivnější okamžiky. Tím patrně nejvýznamnějším byla jeho výzva k boji proti domácímu násilí. To v Latinské Americe výrazně vzrostlo a papež o něm promluvil před věřícími v peruánském Trujillu.
„Chtěl bych vás vyzvat, abyste bojovali proti moru, který zasáhl Ameriku. Jde o četné útoky na ženy. Existuje tolik případů násilí, které jsou umlčované za spoustou zdí. Vyzývám vás, abyste bojovali proti tomuto utrpení,“ řekl papež.
'Chamtivosti, která se nekontrolovaně šíří'
Papež František se ale věnoval také ekologickým tématům - konkrétně záchraně deštných pralesů. V Peru papež mluvil taky o korupci, zmínil například skandál stavební společnosti Odebrecht. Brazilská firma vyplácela po celé Latinské Americe miliardy politikům, kteří jí pak předávali výhodné zakázky.
„V současné době většina Latinské Ameriky trpí úpadkem své politiky, a to kvůli korupci v politice. Případ Odebrecht je jen nepatrnou částí problému,“ uvedl papež.
Najděte si každý den čas na rozjímání, uchráníte si tak vnitřní svobodu, doporučil věřícím v roce 2018 papež
Číst článek
Odebrecht označil za příklad chamtivosti, která se nekontrolovaně šíří na jeho rodném kontinentu, napsala Reuters. Agentura také připomíná, že se hlava katolické církve k podobným kauzám vyjadřuje jen zřídka.
O korupci jednal i s peruánským prezidentem Pedrem Pablem Kuczynskim. Zdůraznil, že proti úplatkářství musí bojovat celá společnost. Agentura Reuters doplňuje, že Kuczynski před měsícem omilostnil svého předchůdce Alberta Fujimoriho. Ten si odpykával trest mimo jiné za korupci a opozice má podezření, že úplatek za amnestii přijal i Kuczynski.
Papež zahájil svoji šestou návštěvu Latinské Ameriky před týdnem v Chile. V pondělí se vrací zpět do Říma.