Pákistánská školačka postřelená tálibánci chce zřídit fond pro vzdělávání dětí
Poprvé od svého loňského těžkého zranění, kdy ji postřelili pákistánští extremisté, se dnes na veřejnosti objevila patnáctiletá Malalaj Júsufzaiová. Na záznamu vzkázala, že se rozhodla bojovat za práva dětí na vzdělání.
„Dnes můžete vidět, že jsem naživu, že mohu mluvit, že vidím. Den ode dne je mi lépe, protože se za mě všichni lidé modlí,“ uvedla ve videoklipu Malalaj, která se léčí ze svých zranění ve Velké Británii.
Zároveň oznámila, že se rozhodla založit nadaci, která ponese její jméno.
Vystoupení pákistánské aktivistky Malalaj Júsufzaiové přiblížila redaktorka Silvie Třeslínová
„Díky modlitbám lidí mi Bůh dal druhou šanci a tento nový život. A já v něm chci sloužit lidem. Chci, aby byla každá dívka a každé dítě vzdělané, a proto jsme založili nadaci,“ vysvětlila pákistánská školačka.
Malalaj Fond by měl pomáhat zlepšit přístup dětí ke vzdělání. Už teď je podle agentury Reuters ve fondu přes deset milionů dolarů.
Právě prosazování práva pákistánských dívek na vzdělání Malalaj málem stálo život. Vloni v říjnu se jí extremisté pokusili zabít přímo ve školním autobuse, když se vracela ze školy domů. Nelíbilo se jim totiž, jak popisovala život pod nadvládou hnutí Tálibán.
Malalaj všechny své postřehy psala na blog na webu zpravodajské stanice BBC. Dívka se tak stala symbolem odporu proti nelidským praktikám Tálibánu, zejména proti krutému zacházení islamistů se ženami.
Desetitisíce lidí podpořily nominaci dívky na Nobelovu cenu míru
Mladá dívka střelné poranění hlavy přežila a od té doby prodělala několik operací. V Británii ještě nějakou dobu zůstane, její otec dostal v Birminghamu diplomatický post na pákistánském konzulátu. Konkrétní plány ale Malalaj neprozradila.
Jisté je, že se stala velmi silnou světovou osobností. Desetitisíce lidí už například podepsaly petici, podle které by si Malalaj Júsufzaiová zasloužila Nobelovu cenu míru.