Rozpuštěním parlamentu chtěl předejít svému odvolání. Kroky pákistánského premiéra řeší soud

Pákistánský nejvyšší soud se v pondělí začal zabývat kroky premiéra Imrana Chána, který o víkendu rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby, aby zabránil snahám opozice o své sesazení. Informovala o tom agentura Reuters.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imran Chán

Imran Chán | Zdroj: Reuters

Předseda pákistánské vlády Chán měl čelit hlasování o nedůvěře, to ale jeho strana zablokovala, když místopředseda parlamentu pokus o sesazení šéfa kabinetu odmítl jako protiústavní.

Chán minulý týden přišel v parlamentu o většinu a podle Reuters se všeobecně očekávalo, že hlasování prohraje.

Afgánskému velvyslanci v Pákistánu unesli na několik hodin dceru. Diplomatický sbor se ze země stáhl

Číst článek

Anglicky psaný pákistánský list Dawn napsal, že je „národ v šoku“. „I když politologové a média předpovídali Imranu Chánovi v hlasování porážku, nevyvádělo ho to z klidu. Nikdo netušil, že jeho posledním manévrem bude zničení demokratického řádu,“ napsal deník.

Vláda a opozice v pondělí předstoupily před nejvyšší soud se svými argumenty, podle agentury AP bylo ale jednání posléze odročeno a bude pokračovat v úterý v poledne. Kdy by mohlo padnout rozhodnutí, není jasné.

Nejvyšší soud může podle AP nařídit obnovení činnosti dosavadního parlamentu, který by pak mohl uspořádat hlasování o nedůvěře. Nebo soud potvrdí oprávněnost kroků Chánovy strany a Pákistán zamíří k předčasným volbám. Soud může také prohlásit, že nemá právo zasahovat do záležitostí parlamentu.

Imran Chán odmítá, že by jednal protiústavně, a tvrdí, že plánované hlasování o nedůvěře bylo součástí spiknutí, které zorganizovaly Spojené státy. Washington jakákoli podobná tvrzení popírá. Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán se po svém nástupu k moci v roce 2018 začal sbližovat s Čínou a Ruskem a vzdaloval se USA.

Opozice viní devětašedesátiletého Chána a jeho Hnutí za spravedlnost (PTI) ze špatného řízení ekonomiky i špatné zahraniční politiky a z represivních opatření vůči kritikům. Mocná pákistánská armáda původně Chána podporovala, později ale jejich vztahy ochladly, píše agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme