První lidé už oslavili příchod roku 2024. V Česku Rakušan vyzval radnice, aby zvážily ohňostroje
První lidé už oslavili příchod roku 2024. Jsou jimi obyvatelé Liniových ostrovů patřících pod Kiribati. Ty leží v centrálním Pacifiku a jsou řetězcem celkem jedenácti atolů a nízkých korálových ostrovů. Česko na oslavy teprve čeká. Ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN vyzval města, aby kvůli tragické střelbě na Univerzitě Karlově zvážily větší ohňostroje. Zruší ho například v Olomouci, Trutnově, Litvínově nebo Protivíně.
Na Kiritimati žije asi 5000 lidí a je prvním obydleným ostrovem, jenž pravidelně vstupuje jako první do nového roku, napsal server The Canberra Times, podle něhož tamní úřady letos žádné velké oslavy nepřichystaly. Stanice Deutsche Welle poznamenala, že tamní obyvatelé obvykle slaví změnu roku pečeným prasetem a dalšími tradičními pokrmy, které zapíjejí kokosovou šťávou.
V 11.15 rok 2024 přivítá taky zhruba 800 obyvatel novozélandských Chathamských ostrovů.
Jako jedno z prvních velkých měst světa vstupil ve 12.00 do nového roku novozélandský Auckland. Tamní věž Sky Tower rozzářil ohňostroj a laserová světelná show, která byla synchronizována s dalšími památkami.
Jako jedna z posledních vstoupí do nového roku Americká Samoa, která tak učiní v pondělí v době, kdy bude v Česku už 12:00 hodin. Americká Samoa se přitom nachází jen asi 200 kilometrů východně od Samoy, která nový rok slaví jako jedna z prvních.
V Česku je silvestrovská oslava obvykle spojená s ohňostroji a zábavní pyrotechnikou. Ministr vnitra Vít Rakušan letos v souvislosti s tragédií a filozofické fakultě vyzval radnice aby zvážily poádání větších ohňostrojů.
Řada měst také omezuje odpolování zábavní pyrotechniky. V Praze je zakázána v centru města, na náplavkách, nebo v okolí nemocnic. Omezení se týká i přehrad, vodních nádržích či zvláště chráněných územích a přírodních pracích.