Oslava založení odborů se změnila v kritiku
Před 25 začala v gdaňských loděnicích stávka, ze které vzešlo legendární odborové hnutí Solidarita Lecha Walesy. Dnešní oslavy se ale změnily v tvrdou kritiku současných ekonomických poměrů v Polsku. Pochodu městem se zúčastnily asi tři tisíce lidí. Demonstranti žádali vyjasnění okolností privatizace slavných loděnic a jejich osamostatnění.
14. srpen 1980 lze označit za počátek konce komunismu v Polsku. Až do té doby bylo cílem protestů pouze zlepšení životních podmínek. V Gdaňsku poprvé padly jasné politické požadavky formulované v 21 postulátech: nezávislost odborů, zrušení cenzury a propuštění politických vězňů.
Oslavy 25. výročí gdaňské stávky ale mají dnes pro mnohé její účastníky hořkou příchuť. Kněz Henryk Jankowski, který sloužil mši v loděnici před 25 lety, v dnešním plamenném kázání kritizoval, že probíhající reformy neberou ohled člověka a jejich náklady nesou ti nejchudší. Zklamaní vývojem ale nejsou jen zaměstnanci loděnic a členové první Solidarity.
Část mládeže reaguje alergicky už na samo slovo Solidarita. Je to dáno zřejmě zkušeností v rodině nebo v osobním životě. Mnoho lidí nemůže kvůli vysoké nezaměstnanosti realizovat své životní představy. Regály v obchodech jsou dnes sice plné zboží, ale není je za co koupit, upozornil historik a člen Solidarity Andrzej Perlak.