Koupit nový, nebo spravit? Europoslanci schválili výhodnější podmínky pro opravu zboží i po záruce
Lidé v zemích Evropské unie ročně vyhodí životaschopné zboží, které ve výsledku vytváří až 35 milionů tun odpadu. Nejen proto v úterý europoslanci odhlasovali pravidla, která mají podpořit právo na opravu spotřebního zboží a motivovat tak lidi, aby si třeba mobilní telefon nechali opravit. Některé produkty, jako třeba i baterie v elektronických zařízeních, však na seznamu nefigurují.
Výrobci by například museli opravit určité zboží i po vypršení zákonem stanovené záruky – to by se týkalo mobilních telefonů, praček nebo jízdních kol. A v době, kdy na produkt lze uplatnit záruku, by prodejci také měli povinnost nabízet bezplatnou opravu, pokud to nebude dražší, než kupní cena daného zboží nebo pokud zboží nebude prakticky možné opravit.
Oprava i pět let od prodeje. Evropská komise chce pravidla, která by umožnila servis i po záruce
Číst článek
V době opravy by pak spotřebitelé měli mít možnost zapůjčit si náhradní produkt. A v neposlední řadě mají taky opravy zatraktivnit i poukázky nebo finanční pobídky prostřednictvím vnitrostátních fondů oprav. Ty mají pomoct k tomu, že oprava bude cenově dostupnější.
„Tím se jednak uleví životnímu prostředí, protože velký výrobek jako pračku nebudou muset spotřebitelé vyhodit a koupit si nový, ale bude tam možné vyměnit daný rozbitý díl. Současně se uleví i peněženkám spotřebitelů, kteří nebudou muset vyhazovat peníze za nové výrobky,“ popisuje europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).
Motivovat lidi má i vytvoření aplikací, které by spotřebitelům umožnily najít místní opraváře nebo prodejce renovovaného zboží.
Některé výrobky europoslanci na seznam nezařadili, jde například o baterie používané v elektronických zařízeních nebo elektromobilech.
„To je škoda, protože když se vám pokazí zrovna baterka, tak jde o velmi častý případ. Považuji za chybu, že toto právo na opravu ve vztahu k baterkám není obsaženo ve výsledném návrhu. Uvidíme, co se s tím stane při jednání s členskými státy,“ kritizuje Stanislav Polčák (STAN).
Výsledné znění legislativy není ještě konečné, nyní schválený text ještě musí projít takzvaným trialogem – tedy jednáním zástupců Evropské komise, Rady a europarlamentu. Až poté se rozhodne, jaké bude koncové znění normy.