Tři ruské oblasti zavedly režim protiteroristické operace. Rozšiřuje působnost úřadům

Rusko ve třech oblastech u hranic s Ukrajinou zavedlo režim protiteroristické operace. Agentura TASS v pátek nejdříve informovala o jeho vyhlášení v Brjanské oblasti, později uvedla, že začal platit také v Kurské a Belgorodské oblasti. Rozhodl o tom šéf FSB Alexandr Bortnikov, který vede Národní protiteroristický výbor.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ukrajinské armády na bojovém vozidle pěchoty BMP-1 uprostřed ruského útoku na Ukrajinu nedaleko ruských hranic v Sumské oblasti na Ukrajině 9. srpna 2024

Příslušníci ukrajinské armády na bojovém vozidle pěchoty BMP-1 uprostřed ruského útoku na Ukrajinu nedaleko ruských hranic v Sumské oblasti na Ukrajině 9. srpna 2024 (ilustrační foto) | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

„Kyjevský režim podnikl bezprecedentní pokus o destabilizaci situace v řadě regionů naší země,“ uvedl Národní protiteroristický výbor.

Ukrajinská armáda tento týden pronikla na území Kurské oblasti a obsadila několik vesnic. V tomto regionu byla vyhlášena nouzová situace federálního charakteru, což znamená, že pro řešení problémů lze využít síly a prostředky z celého Ruska a že lze také uvolnit peníze z federálního rozpočtu pro platby občanům.

Moskva vyhlásila nouzovou situaci v Kurské oblasti. Domovy muselo opustit několik tisíc lidí

Číst článek

Režim protiteroristické operace dává podle ruských zákonů úřadům možnost například dočasně přesunout obyvatelstvo, kontrolovat jeho telefonní hovory nebo omezit dopravu.

Bortnikov podle TASS rozhodl také o tom, že ve třech regionech sousedících s Ukrajinou budou organizovány „protiteroristické operace“. Jejich cílem je „eliminovat hrozbu teroristických činů, které páchají protivníkovy sabotážní a průzkumné skupiny“.

Kvůli vpádu ukrajinských jednotek do Kurské oblasti muselo své domovy opustit několik tisíc Rusů. Ruský prezident Vladimir Putin, který v únoru 2022 vyhlásil invazi na Ukrajinu, jim přislíbil 10 000 rublů (asi 2670 korun) jako odškodné. Příhraniční města a vesnice v Belgorodské oblasti jsou terčem ostřelování z ukrajinské strany, hlouběji ve vnitrozemí pak útočí drony.

Ruská armáda denně podniká proti Ukrajině útoky s nasazením různých druhů bojových prostředků. Zasahuje místa nejen u frontové linie, ale i hluboko ve vnitrozemí a působí Ukrajině lidské ztráty i obrovské materiální škody.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme