Požár v okupované Záporožské jaderné elektrárně je uhašen. Radiace zůstává v normě

Požár, který v neděli propukl v jedné z chladicích věží Ruskem obsazené Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny, se podařilo uhasit. Na telegramu to uvedl představitel ruských okupačních úřadů Záporožské oblasti Vladimir Rogov. Podle tiskové mluvčí elektrárny věž vyhořela.

Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží

Požár v Záporožské jaderné elektrárně se podle ruských okupačních úřadů podařilo uhasit (archivní foto) | Foto: Ralf1969 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-NC-SA 3.0,©

Ruská strana tvrdí, že požár způsobil útok ukrajinského dronu. Kyjev naopak podle ruskojazyčného serveru BBC z ohně v jednom z největších jaderných zařízení v Evropě viní ruskou armádu. Obě strany dříve uvedly, že radiace je i přes požár v normě.

Rogov v pondělí po půlnoci napsal, že plameny se podařilo „zcela uhasit“. Z útoku na zařízení opět obvinil ukrajinské ozbrojené síly.

„Zevnitř zcela vyhořela chladicí věž, ale nebezpečí jejího zřícení nehrozí,“ cituje agentura TASS mluvčí elektrárny Jevgeniju Jašinovou.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruskojazyčný servis BBC píše, že k Záporožské jaderné elektrárně patří dvě věže, které stojí mimo areál podniku na severní straně chladicí nádrže. Používaly se, když elektrárna pracovala na plný výkon.

Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) ujistila, že škody způsobené požárem nemají přímý vliv na bezpečnost jaderných bloků. Podotkla však, že jakýkoliv požár v areálu elektrárny nebo jejím okolí s sebou nese hrozbu rozšíření ohně rovněž na objekty, které jsou pro bezpečnost elektrárny důležité.

Od doby, kdy ruské síly krátce po vpádu na Ukrajinu v roce 2022 elektrárnu obsadily, panují obavy ohledně bezpečnosti v areálu. Elektrárna se nachází v podstatě na frontové linii a Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem obviňovaly z jejího ostřelování.

Přestože je šest reaktorů odstaveno, zařízení stále potřebuje energii a kvalifikovaný personál pro provoz klíčových systémů, které například zajišťují chlazení reaktorů.

tko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme