Diplomatická roztržka mezi Maďarskem a Polskem. Tusk je prý pokrytec, Orbán podlézá Putinovi
Mezi Polskem a Maďarskem vypukla o víkendu diplomatická roztržka, píše agentura AP. Nejprve maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Varšavu z pokrytecké politiky ohledně Ruska. Náměstek polského ministra zahraničí Wladyslaw Teofil Bartoszewski v reakci prohlásil, že Orbán by měl vstoupit do unie s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Maďarsko by podle něj mohlo vystoupit ze západních uskupení.
Diplomatický střet podle AP odhaluje napětí v Evropě ohledně toho, jak jednat s Ruskem, které vede válku proti Ukrajině. Polsko je – podobně jako většina evropských zemí – věrným spojencem napadené Ukrajiny.
Nacionálně konzervativní maďarský ministerský předseda je naopak všeobecně považován za člověka, který má ze všech lídrů Evropské unie nejvřelejší vztahy s Kremlem. Polská vláda Maďarsko za jeho postoj otevřeně kritizuje.
Životy ukrajinských vojáků zachraňují zdravotníci v polních nemocnicích u fronty. Materiál posílají i Češi
Číst článek
Roztržka mezi Budapeští a Varšavou vypukla, když se Orbán o víkendu pustil do Polska, píše AP. „Poláci provádějí nejvíce svatouškovskou a nejvíce pokryteckou politiku v celé Evropě. Morálně nás poučují, kritizují nás za naše ekonomické vztahy s Ruskem, a přitom s Rusy obchodují a nepřímo nakupují ropu a řídí s ní polskou ekonomiku,“ řekl Orbán
Jeho slova vyvolala odmítavou reakci náměstka polského ministra zahraničí Bartoszewského, který v neděli prohlásil, že Varšava s Ruskem neobchoduje. „Na rozdíl od premiéra Orbána, který je na okraji mezinárodního společenství – jak v Evropské unii, tak v NATO,“ uvedl polský diplomat.
Polsko bylo kdysi závislé na ruských energetických zdrojích, ale několik let pracuje na tom, aby se od ruské ropy a plynu odpoutalo, píše AP. Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 se Varšava rozhodla ukončit dovoz ruské ropy.
„Ve skutečnosti nechápu, proč chce Maďarsko zůstat členem organizací, které se mu tolik nelíbí a které s ním údajně tak špatně zacházejí. Proč (Orbán) nevytvoří unii s Putinem a některými autoritářskými státy tohoto typu? Je to tak, že pokud nechcete být členem klubu, můžete kdykoliv odejít,“ dodal Bartoszewski podle agentury AP.
Tím diplomatické pošťuchování neskončilo. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó podle AP reagoval na polského diplomata na facebooku. „Dlouho jsme tolerovali provokace a pokrytectví současné polské vlády ve snaze zachovat polsko-maďarské bratrství, ale už toho máme dost,“ napsal šéf maďarské diplomacie.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ukrajinští vězni bojují na frontě. ‚Jsem zase člověk,‘ popisuje rekrut odsouzený za neúmyslné zabití
Číst článek
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski podle agentury Reuters v rozhovoru pro online magazín Visegrad Insight řekl, že Szijjártó zřejmě změnil názor ohledně polského návrhu uspořádat jednání ministrů zahraničí EU na Ukrajině. Maďarský ministr jeho výrok označil za lež.
Polsko a Maďarsko mají historicky poměrně silné vazby. Orbán si rozuměl s vládou národněkonzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), které bylo u moci v Polsku v letech 2015 až 2023. Varšava a Budapešť se shodovaly v názorech na migraci nebo EU.
Vztahy mezi vládami však začaly chladnout po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy se Varšava pod vedením PiS postavila na stranu napadené země. Poté, co v prosinci nastoupila v Polsku k moci prounijní vláda vedená premiérem Donaldem Tuskem, se vztahy dále zhoršily.