Násilí v Sýrii stálo v noci život téměř devadesát civilistů
Sýrie hlásí bezmála devadesát obětí včerejších střetů policistů s demonstranty. Noc na sobotu tak byla od vypuknutí nepokojů pro Sýrii jedna z nejkrvavějších. Dění v zemi už odsoudila Francie. Americký prezident Barack Obama pak syrskou vládu vyzval k ukončení násilí vůči svému lidu.
Podle české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi jsou možné dvě varianty vývoje. „Buď demonstrace nebudou pokračovat v této síle, nebo budou potlačeny, což znamená asi také mnoho krve, nebo pokračovat budou, a to bude znamenat také mnoho krve.“ Filipi se také domnívá, že režim prezident Bašára Asada nyní potřebuje čas, aby mohl dokončit reformy, které ohlásil.
Včerejší zásah vládních ozbrojených složek proti demonstrantům je v rozporu se současnou politikou prezidenta Asada v duchu náznaků spolupráce s opozicí. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka to má ale souvislost právě s ústupky, které režim v uplynulých dnech udělal - zejména zrušením výjimečného stavu a bezpečnostních soudů, které se zabývaly případy disidentů, odpůrců režimu.
Celou dobu Asadův režim podle Turečka hraje politiku cukru a biče. Cukrem jsou ústupky, které nabízí, o to tvrdší pak přichází reakce.
Donedávna bylo zrušení výjimečného stavu v zemi hlavní podmínkou demonstrantů, mezitím ale opozice začala požadovat pád celého Asadova režimu.
Režim tvrdí, že další protesty bude považovat za nelegitimní sabotáž a vzpouru řízenou ze zahraničí a tvrdě proti nim zasáhne.
Americký prezident Barack Obama uvedl, že je nepředstavitelné, to co se děje v Sýrii. Podobně reagovala Francie.
Bašár Asad stojí v čele země 11 let, před tím ji tři desetiletí řídil jeho otec Háfiz. Někteří experti varují, že po svržení režimu by mohla přijít otevřená občanská válka.