Vznik Národní gardy schválil mexický parlament. Jednotka má bojovat proti gangům
Mexický parlament ve čtvrtek schválil návrh vytvořit Národní gardu, kterou by podle představ prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora měli zformovat členové vojenské a federální policie. Garda, která by se měla věnovat především boji se zločineckými gangy, bude podle přijatého návrhu na rozdíl od prezidentova plánu podléhat civilnímu velení. Informovala o tom agentura AP.
Gardisty by měl mít na povel ministr veřejné bezpečnosti, zatímco prezident López Obrador je chtěl podřídit ministrovi obrany. Prezident, jehož podpis je pro definitivní přijetí zákona nutný, stále tvrdí, že do čela gardy postaví armádního důstojníka. Vznik Národní gardy musí rovněž schválit nadpoloviční většina z 32 parlamentů jednotlivých mexických států.
V Mexiku odkrývají nové tajné hroby, je v nich na padesát těl
Číst článek
Levicový prezident López Obrador už po svém prosincovém nástupu do funkce předvedl, že hodlá vojsko více zapojovat do ochrany pořádku a zákona. Pozemní a námořní jednotky se podílejí například na ochraně potrubí a rafinerií v rámci boje proti rozsáhlým organizovaným krádežím pohonných hmot.
Kritici se však obávají, že výraznější zapojení vojáků, kteří nejsou cvičeni na práci obvykle vykonávanou policisty, povede k vyššímu počtu „vedlejších“ civilních obětí. Nasazování armády na boj zvláště s vlivnými drogovými kartely, které praktikovaly i předchozí vlády, má v Mexiku i v zahraničí dlouhodobě řadu odpůrců.
Mexické úřady loni registrovaly 33 341 vražd či zabití, což je patnáctiprocentní nárůst proti předchozímu roku a nejvíce za posledních 20 let.
Mexičtí politici argumentují tím, že pouze vojsko má odpovídající možnosti a disciplínu pro boj s dobře vybavenými skupinami. Na rozdíl od mnohdy zkorumpovaných policistů se navíc těší důvěře Mexičanů.