Na sníh čekají i polští horalé
Zatímco loni jsme touto dobou naříkali na přívaly sněhu, letos je to právě naopak. Sněhové vločky s netrpělivostí vyhlížejí také v polských Tatrách, kde je zimní turistika jedním z hlavních zdrojů obživy. O radostech a starostech polských horalů ví své zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Martin Dorazín.
Televizní meteorologové v těchto dnech jezdí s kamerami po celém Polsku a usilovně pátrají po sněhu. Zatím ale kromě lehkého poprašku nic moc nenašli. Horalé se mohou těšit alespoň z toho, že v noci mrzne a vlekaři začínají zasněžovat.
Majitel penzionu v Zakopaném čeká, až se objeví první hosté. Až přijedou, určitě jim nabídne pálenku a oštěpek. Ten se stal tak populární, že si ho Polsko chce nechat patentovat. Zatím může tuto ovčí dobrotu vyrábět prakticky kdokoli a horalé se kvůli tomu hrozně zlobí.
Oštěpek je populární a všichni ho chtějí vyrábět. Tam, kde nejsou horské ovce, ale nemůže být ani pravý oštěpek. Zatímco tatranští bačové si stěžují, ochránci přírody mají letos důvod k radosti. Podařilo se zastavit populační krizi kamzíků. V devadesátých letech jich napočítali jen necelou stovku.
"Zjistili jsme příčiny úbytku kamzíků. Vyšlo nám, že nejvíce jich zahynulo v lavinách, ale to je přirozené riziko. To ovlivnit nemůžeme. Na druhém místě jsou pytláci a s nimi se nám daří poměrně úspěšně bojovat," říká Filip Zieba z Tatranského národního parku.
V celých velehorách podle nejnovějšího sčítání poskakuje 587 kamzíků, z toho 108 v Polsku. To už je určitá záruka, že symbol Tater nezůstane jen na oněch úchvatných obrazech, které místní umělci prodávají turistům za nekřesťanské ceny.