Na irské referendum pohlíží Brusel s optimismem
Irové dnes v referendu rozhodují o Lisabonské smlouvě reformující instituce EU. V prvním hlasování loni v červnu Irové dokument odmítli. Hlasovací místnosti se uzavřou ve 23:00 hodin. Otevřely se před hodinou. Už ve středu odvolilo asi 800 voličů na ostrůvcích u západního pobřeží Irska.
Podle listu Irish Independent k urnám, které přivezli policisté na lodích, přišlo asi 40 procent registrovaných voličů. Předvolební kampaň byla horečnatá, na Irsko se dnes upínají oči celé evropské sedmadvacítky.
Česká velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová uvedla, že v Bruselu panuje umírněný optimismus, protože průzkumy hovoří pro příznivce Lisabonské smlouvy.
V opačném případě by se Lisabonská smlouva v život neuváděla a uplatňovala by se dál smlouva z Nice. Podle smlouvy z Nice by se pak musela složit i Evropská komise a počet komisařů by byl redukován, připomněla Vicenová.
Kromě Irska a Česka už zbývá jen Polsko a tamní prezident dopředu avizoval, že v případě irského Ano s podpisem váhat nebude. Zástupce generálního ředitele Evropské komise pro vnější vztahy Karel Kovanda v této souvislosti naznačil, že je Česko v Bruselu vnímáno jako hlavní překážka Lisabonu.
Milena Vicenová potvrdila, že v Bruselu je cítit silný tlak na prezidenta Klause, aby Lisabonskou smlouvu ratifikoval. Zaznívají tam hlasy po sjednocení a nikoli po diskusích o náplni a fungování Unie, která by měla v době krize spíše jednat než debatovat.