Prezident v Británii probral brexit, vyznamenal letce a došlo i na případ ubitého Čecha
Na garanci práv českých občanů v období po brexitu apeloval v pátek v Londýně prezident Miloš Zeman. Téma nadnesl i při audienci u panovnice Alžběty II. Prezident během jednodenní návštěvy taky ocenil skupinu československých válečných veteránů a jednal se šéfem britské diplomacie Borisem Johnsonem. Po audienci prezident před novináři kritizoval britský soud kvůli osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana.
Audience, která byla Zemanovým třetím setkáním s britskou panovnicí, se zúčastnily i prezidentova choť Ivana a dcera Kateřina. Ta v Británii studuje a je tak "symbolem britsko-české spolupráce", poznamenal před novináři Zeman.
Britské královně prý nabídl "stručné expozé o historii česko-britských vztahů" od středověku do současnosti, vynechal prý jen Mnichovskou dohodu Německa, Itálie, Francie a Británie ze září 1938 o odstoupení pohraničních území tehdejšího Československa hitlerovskému Německu.
"A po tomto expozé jsem požádal britskou královnu o podporu při tom, aby čeští občané nebyli diskriminováni ve srovnání s minulým stavem," řekl prezident.
Zeman uvedl, že podle odhadů se brexit, tedy britský odchod z EU, dotkne 50 tisíc až 100 tisíc českých občanů pracujících či studujících v Británii. Zastávat se ale podle svých slov nehodlá těch, kdo v Británii pobírají sociální dávky.
„Každý politik musí vyjádřit především zájem o to, aby naši občané zde mohli jak pracovat, tak studovat, a nebyli diskriminováni proti situaci, kdy Británie byla ještě členem Evropské unie," prohlásil Zeman, podle něhož královna Alžběta II. vyjádřila zájem, aby se s českými občany zacházelo rozumným způsobem. Její sympatie jsou podle českého prezidenta důležité, i když o věci sama nerozhoduje.
Brož a šátek
Zemanův mluvčí na twitteru informoval, že prezident a jeho paní měli pro královnu jako dary brož s českými granáty a hedvábný šátek s motivem díla Václava Hollara.
Podle prezidenta se návštěva v Buckinghamském paláci odehrála ve stínu tragického požáru výškového domu, který si tento týden v Londýně vyžádal nejméně 30 mrtvých a desítky pohřešovaných.
V rezidenci českého velvyslance v Londýně následně Zeman předal vyznamenání českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v RAF. Sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti. Českoslovenští piloti v řadách RAF za války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množství průmyslových, zbrojních i dalších objektů.
Na jejich adresu Zeman řekl, že je "nesmrtelnou ostudou" komunistického režimu, že je po druhé světové válce pronásledoval. „Je to krásné, že si na mě lidi vzpomenou. Já už nejsem žádný mladík, potáhnu to přes tu stovku," řekl novopečený držitel Medaile za hrdinství, bývalý příslušník 311.bombardovací perutě Ivan Otto Schwarz.
Případ ubitého Čecha
Na závěr své návštěvy se Zeman sešel s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Před touto schůzkou uvedl, že šéfovi britské diplomacie hodlá připomenout "jeden velmi nepříjemný incident", kdy britský soud nedávno osvobodil útočníka, který loni v září usmrtil českého občana.
Šlo o případ jednatřicetiletého Zdeňka M., který se nepohodl v Londýně se skupinou mladíků, kteří ho posléze napadli. Devětadvacetiletého Raymonda Sculleyho, kterého policie ze smrti Čecha obvinila, soud ale osvobodil.