Velká Británie si připlatí za ostrahu své hranice před migranty. Mayová slíbila Macronovi 1,3 miliardy
Velká Británie si za ostrahu hranice připlatí 44,5 milionu liber (1,3 miliardy korun). Za peníze má taky ještě víc zabezpečit francouzské přístavy. Na britsko-francouzském summitu se na tom dohodli britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron.
„Zabezpečit hranici je naším národním zájmem, stejně tak z toho má prospěch i Francie. Situace, kdy se v Calais hromadili lidé, kteří se chtěli dostat do Spojeného království, se už nesmí opakovat,“ hájila zvýšení výdajů na zabezpečení přístavů Theresa Mayová.
Britská opozice nechce další referendum o vystoupení z Evropské unie. Setrvání má nyní větší podporu
Číst článek
Od roku 2016, kdy francouzské úřady zlikvidovaly v Calais divoké uprchlické tábory, stála Velkou Británii ostraha hranic v přepočtu už skoro tři miliardy korun.
V Sandhurstu se ve čtvrtek uskutečnil britsko-francouzský summit, při kterém se Mayová s Macronem věnovali především otázkám migrace. Kromě hraniční kontroly se spolupráce obou zemí rozšíří i v oblasti tajných služeb.
Teď se postaví nové ploty, zdi a zapnou nové bezpečnostní kamery. Díky přísnému režimu v Calais i Dunquirku klesl počet pokusů překonat ilegálně hranici na třetinu.
Tři vrtulníky a desítky vojáků
Macron po podpisu dohody řekl, že se zkrátí čas potřebný pro vyřizování případů migrantů, kteří se shromažďují v severofrancouzském přístavu Calais v naději, že se dostanou do Británie. Macron vyjádřil přání, aby Británie přijala více migrantů z Calais - zejména nezletilých bez doprovodu, ale Británie se - alespoň veřejně - k žádnému podobnému kroku zatím nezavázala.
Džungle v Calais už nebude, prohlásil Macron. Francouzský prezident chce dál bojovat proti ilegálním migrantům
Číst článek
Macron, podle kterého je současná situace v Calais neuspokojivá, řekl, že otázka kontroly hranic „je společnou výzvou" a stejně tak společný bude úspěch.
Před svým loňským zvolením Macron sliboval, že pokud se stane prezidentem, změní francouzsko-britskou dohodu z roku 2003, která posunula britské hraniční kontroly na francouzskou stranu Lamanšského průlivu.
Britská premiérka a francouzský prezident ve čtvrtek oznámili i posílení vojenské spolupráce. Londýn například podle AP slíbil vyslat tři vrtulníky a desítky vojáků do saharské Afriky, kde Francouzi bojují s islámskými radikály. Paříž by na oplátku měla posílit britské jednotky v Estonsku.
Tapiserie z Bayeux
Mayová informovala, že Francie zapůjčí na výstavu do Británie slavnou tapiserii z Bayeux, která znázorňuje mimo jiné slavnou bitvu u Hastingsu.
Slavná středověká památka překročí La Manche: Francie půjčí Britům vzácnou tapiserii z Bayeux
Číst článek
Do oblasti severofrancouzského města Calais přišli v posledních několika letech tisíce migrantů, kteří se odsud snažili dostat do Británie. U přístavního města dokonce vzniklo provizorní tábořiště, takzvaná Džungle, kde žilo až 8000 lidí.
Na konci roku 2016 jej francouzské úřady zlikvidovaly a v úterý Macron slíbil, že jeho vláda nedopustí, aby tábořiště bylo obnoveno. V současnosti se podle odhadů na různých místech v okolí Calais zdržuje asi sedm stovek migrantů, kteří se chtějí dostat přes Lamanšský průliv do Británie.
Britská vláda podle svých údajů v posledních letech na bezpečnostní opatření v oblasti Calais vydala více než 100 milionů liber (2,9 miliardy korun). V roce 2015 britské úřady zaznamenaly 80 000 pokusů o ilegální překročení hranice s Francií, v minulém roce to bylo už jen 30 000.