Mezinárodní tribunál projedná zadržení aktivistů Greenpeace. Rusko se odmítlo zúčastnit
Případ 28 členů Greenpeace a dvou novinářů zadržených v Rusku dnes bude řešit Mezinárodní soud pro mořské právo. Žalobu v Hamburku podalo Nizozemsko, pod jehož vlajkou aktivisté pluli. Rusko už ale dalo najevo, že rozsudek akceptovat nebude.
Soud spadá pod OSN a funguje od roku 1996. Řeší spory, které vznikají většinou z rozdílného pochopení Úmluvy o mořském právu.
Má celkem 21 soudců. Případů, které doteď řešili, není mnoho. Týkají se zejména sporů o rybolov. Například když se Japonsko a Austrálie přely o lov tuňáka modroploutvého u australských a novozélandských břehů.
Mezinárodní tribunál řeší také propouštění zadržených posádek, což je právě případ dnešního jednání ohledně aktivistů Greenpeace. Moskva už ale předem hlásila, že verdikt nebude respektovat, záležitost je prý čistě věcí ruské justice. Do Hamburku proto ani nevyslala své zástupce.
Posádku lodi Arctic Sunrise zadrželi ruští pohraničníci při pokusu proniknout na ropnou plošinu Prirazlomnaja v Barentsově moři. Prezident Vladimir Putin prohlásil, že Greenpeace má sice bohulibé cíle, volí si ale nezákonné prostředky k jejich dosažení.
Včera byli z petrohradské věznice Kresty propuštěni další aktivisté, nesmí ale opustit město. U ostatních soud čeká na zaplacení milionové kauce a v jednom případě prodloužil vazbu o tři měsíce.
Všichni účastníci protestu jsou nadále obviněni z výtržnictví, za což jim hrozí trest až sedmi let vězení. Původně však čelili obvinění z pirátství, za což mohli dostat až 15 let.