Šéf CrowdStrike: Problém, který způsobil globální výpadek, už je vyřešen. Zprovoznění může ještě trvat

Šéf kyberbezpečnostní společnosti CrowdStrike George Kurtz se omluvil za globální výpadek systémů, který způsobila aktualizace softwaru jeho společnosti na systémech Windows. Problém, který výpadek způsobil, je podle něj už vyřešen. Zprovoznění všech systémů může ale ještě trvat, dodal. Technické závady v pátek hlásilo několik společností i mezinárodních letišť včetně pražského.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 16:08 19. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globální výpadky IT na mezinárodním letišti Newark

Zpoždění letů hlásí kromě pražského i další světová letiště (ilustrační foto) | Foto: Bing Guan | Zdroj: Reuters

Na německém letišti Berlín-Braniborsko před osmou ráno nemohla letadla startovat ani přistávat. Španělský provozovatel letišť Aena ve stejnou dobu na síti X oznámil „incident“ počítačových systémů na všech španělských letištích, který může způsobit zpoždění letů. Problémy kromě letišť hlásí i další společnosti. 

Výpadek celosvětového odbavovacího systému v pátek ráno postihl i pražské Letiště Václava Havla. Některé odlety jsou zpožděné.

Výpadek systémů krátce postihl i rokycanskou nemocnici, řekl její mluvčí Jiří Kokoška. Krátkodobě bylo omezeno poskytování ambulantní péče, díky rychlé reakci IT specialistů ale systémy od 9.30 znovu fungují bez problémů.

Kvůli celosvětovému výpadku IT služeb je dočasně uzavřená i většina BENU lékáren. Nefunguje ani on-line rezervace e-Receptu. Společnost BENU ČR, která síť lékáren provozuje uvedla, že provoz poboček se postupně spouští a na e-shopu se už systém podařilo obnovit.

Aktuálně nedostupné jsou také webové služby a telefonní centrum pojišťovny Allianz. Globálním výpadkem IT systémů je zasažena také asistenční služba. Allianz, která patří mezi největší tuzemské pojišťovny, o tom informovala na svých webových stránkách. O zprovoznění systémů bude podle svého vyjádření klienty informovat.

Problémy se naopak vyhly jaderným elektrárnám, pražské burze či právě probíhajícímu festivalu Colours of Ostrava. Jeho mluvčí Jindřich Vaněk uvedl, že by nikdo z umělců neměl být zpožděnými lety dotčen.

Ostravské letiště též funguje bez problémů. „U nás všechno běží naprosto standardně, bez problémů. Odbavujeme bez jakékoliv komplikace, nás se to netýká,“ uvedla jeho mluvčí Kateřina Pustějovská.

Dopady výpadku na Českou republiku momentálně mapuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Je v kontaktu se subjekty spadající pod zákon o kybernetické bezpečnosti.

Při výbuchu v Tel Avivu zahynul jeden člověk, k útoku dronem se hlásí Húsíové

Číst článek

Globální výpadek

Rozsáhlý výpadek systémů, který zpožďuje lety, se vedle Evropy týká i dalších zemí. Problémy hlásí Jihoafrická republika, Indie nebo Austrálie. Podle agentury Reuters jsou potíže součástí globálního IT výpadku. Celosvětově zatím bylo zrušeno kolem tisíce letů, číslo ale poroste.

Technická závada na letišti Berlín-Braniborsko se projevila zpožděním při odbavování. Podle nepotvrzených informací RBB došlo k masivnímu výpadku serveru, který údajně spustil nouzové systémy. Mluvčí letiště stanici RBB řekla, že letový provoz by měl být přerušen do 10.00.

Podle údajů o letech na internetových stránkách Flightradar24 letadla z berlínského letiště startovala ještě po osmé hodině ranní, ale nabírala stále větší zpoždění. Poslední letadlo společnosti Ryanair odstartovalo v 09.18, původně ale mělo odletět už v osm hodin.

Kromě letišť se s výpadkem potýkají i aerolinky. Společnosti Smartwings nefungují online rezervace letenek. Problémy hlásí i německá Lufthansa či Scandinavian Airlines. Výpadek dále zasáhl například i banky, železnice, rozhlasové a televizní stanice či supermarkety. Například britská zpravodajská stanice Sky News několik hodin nevysílala.

Nemocnice v severoněmeckých městech Lübeck a Kiel zrušily v reakci na výpadky systémů neakutní operace. Informoval o tom server BBC.

Hledání příčiny

Mezi podniky, které byly výpadkem zasaženy, patří podle deníku The Guardian společnosti využívající systémy společnosti Microsoft, konkrétně operační systémy Windows 10 a Windows 11.

Příčina potíží zatím není jasná. Systémy Microsoft potkal o několik hodin dříve i výpadek cloudových úložišť, který vedl ke zpoždění letů na amerických letištích. Případná spojitost tohoto výpadku s problémy na evropských letištích zatím není známá.

4:09

‚Počítače jsou nefunkční, ale data zůstala.’ Důsledky globálního IT výpadku zatím není možné odhadnout

Číst článek

Podle serveru ABC News se k zodpovědnosti za výpadek přihlásila americká společnost CrowdStrike specializující se na kyberbezpečnost. Její systémy měly selhat v důsledku neúspěšné aktualizace. Společnost nyní spolupracuje s Microsoftem na odstranění závad.

V prohlášení, které přinesla britská BBC, označila společnost Microsoft za příčinu potíží  „aktualizaci softwaru třetích stran“. 

O možném řešení problému, který by měl způsobovat vadný softwarový ovladač, informoval server Forbes. Tento postup je ale třeba provést manuálně na každém zasaženém počítači, nejedná se tedy o plošné řešení.

Vyřešení problému

Společnost CrowdStrike, která je považována za předního světového poskytovatele systémů kybernetické bezpečnosti, má zhruba 24 000 zákazníků. Většinou jde o velké společnosti a instituce.

Vyřešení dopadů tak podle Kurtze může ještě trvat. „U některých systémů, které se jednoduše automaticky neobnoví, může (obnovení) nějakou dobu trvat, ale naším úkolem je zajistit, aby se každý zákazník plně zotavil,“ dodal.

Celosvětový výpadek postihl i stáj Mercedes, v Maďarsku musela prověřovat počítačové systémy

Číst článek

Microsoft na svém webu doporučuje i několikanásobné restartování zařízení. „Může být zapotřebí několik restartů (bylo hlášeno až 15), ale celková zpětná vazba je taková, že restarty jsou v této fázi účinným krokem při řešení problémů,“ píše Microsoft.

Server stanice BBC připomíná, že se jedná o restartování „virtuálních“ počítačů, tedy takových zařízení, u nichž se počítač nenachází na stejném místě jako obrazovka.

Kurtz už dříve na síti X potvrdil, že výpadek je důsledkem aktualizace softwaru jeho firmy na počítačích využívajících systém Windows od Microsoftu. Sítí s operačními systémy Linux a MacOS se podle něj problém netýká.

Ředitel společnosti George Kurtz v prohlášení uvedl, že se nejedná o kybernetický útok, příčina by měla být brzy identifikována a potíže vyřešeny. „Problém byl identifikován, izolován a byla nasazena oprava,“ řekl.

Kurtz se zároveň omluvil za globální výpadek. „Hluboce se omlouváme za dopady, které jsme způsobili zákazníkům, cestujícím a všem, kterých se to dotklo, včetně našich společností,“ sdělil. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme