Už šest let pomáhají čeští vojáci cvičit malijskou armádu, aby odolala útokům islamistických radikálů

Před šesti lety souhlasila vláda Petra Nečase (ODS) s vysláním vojáků Armády ČR na výcvikovou misi Evropské unie do západoafrického Mali. Později účast na misi schválily obě komory Parlamentu. Původně měla trvat jen do poloviny roku 2014. Mise ale byla několikrát prodloužena a současný mandát vyprší armádě v roce 2020.

Bamaku (Mali) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcviková mise Evropské unie v Mali (European Union Training Mission, EUTM) vznikla už v roce 2012, a to na žádost malijské vlády. Misi posvětila také rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Francouzi poslali 120 výsadkářů do nebezpečné oblasti Mali, cílem bylo zaskočit tamní islamisty

Číst článek

„Ta vyzývá všechny členské státy OSN, regionální a mezinárodní organizace včetně Africké unie a Evropské unie k poskytnutí pomoci malijské vládě a malijským ozbrojeným silám formou výcviku a materiálního vybavení,“ informuje mluvčí Generálního štábu Armády ČR Vlastimila Cyprisová.

Cílem nebojové mise je „pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země,“ dodává mluvčí.

Vojáci z České republiky, Francie, Německa a Španělska působí v jihozápadní části země. Úkolem české jednotky je především ochrana velitelství výcvikové mise EUTM v hlavním městě Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise a částečně i výcvik malijské armády.

Francouzská armáda: V Mali jsme zabili jednoho z vůdců tamní odnože Islámského státu

Číst článek

Ten probíhá hlavně na základně Koulikoro vzdálené asi 60 kilometrů od hlavního města, ale jednotka vyjíždí cvičit i do dalších výcvikových prostorů.

Česká jednotka má od posledního prodloužení 120 členů (do té doby měla 50) a tvoří ji především vojáci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi.

„Jednotka je doplněna o příslušníky 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce, 42. mechanizovaného praporu z Tábora, 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, 102. průzkumného praporu z Prostějova, 15. ženijního pluku z Bechyně, 14. pluku logistické podpory z Pardubic, 21. základny taktického letectva z Čáslavi, 24. základny dopravního letectva z Prahy, z Agentury vojenského zdravotnictví z Hlučína a Velitelství výcviku-Vojenské akademie z Vyškova,“ dodala Cyprisová.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme