Maďarští studenti se bouří. Vláda sníží počet státem placených míst na vysokých školách
V Maďarsku prý nepotřebují nové právníky a ekonomy. V kurzu jsou spíš absolventi technických univerzit a lékaři. Tento trend dokládá i nejnovější rozhodnutí vlády, na jehož základě se v příštím roce zmenší počet státem hrazených vysokoškolských míst.
Rozdíl mezi upřednostňovanými a zneuznanými předměty je tak někdy až desetinásobný.
Lékařské fakulty v příštím roce přijmou 2400 studentů a technické obory 1200 uchazečů. Na společenské vědy se ale dostane jen 270 zájemců a umělecké obory přijmou jen 100 studentů.
Ještě nedávno byl v Maďarsku prostor pro více než 50 tisíc studentů. Když vláda tento návrh vrátila, všichni předpokládali, že počet ještě navýší. Došlo ale k opaku.
Proč se maďarští studenti chystají protestovat proti nejnovějšímu rozhodnutí vlády, vysvětlil spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek
V současném roce má plně hrazené studium o něco více než 27 tisíc studentů, příští rok však takových míst bude už jen 10480.
Vláda své rozhodnutí odůvodňuje hlavně požadavky pracovního trhu, který prý nepotřebuje například právníky nebo ekonomy. Tyto obory tak mohou studovat jen ti, kteří si to budou moci finančně dovolit.
Studenti už proti opatření plánují protestní akce. Na pondělí a hlavně na středu chystají velké shromáždění a pochody pod heslem Nashledanou, maďarské vysoké školství.
Krok vlády považují za brutální. Prohlašují, že vláda navzdory svým tvrzením v Maďarsku tvrdě zavádí školné. Podle studentů vyvrátila výsledek referenda z roku 2008, které všechny druhy školného odmítlo, podvedla voliče a mladé lidi vůbec.
V Maďarsku je také možné studovat na vysokých školách za částečnou úhradu. Tento způsob však není příliš populární. Takoví studenti totiž musejí stejně jako lidé, jejichž studium plně hradí stát, podepsat závazek, že neodejdou pracovat do zahraničí.