Maďarský premiér představí v Bruselu změny sporných ústavních zákonů
Předseda Evropské komise José Barroso si pozval na kobereček maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten má představit plán úprav několika zákonů, které podle Komise ohrožují unijní hodnoty. Kvůli nesnižování nadměrného rozpočtového deficitu budou o Maďarsku jednat také ministři financí sedmadvacítky.
Sporné ústavní zákony, které Maďarsko přijalo na sklonku loňského roku, mohou podle Komise ohrožovat nezávislost centrální banky, justice a úřadu na ochranu osobních dat.
Zákon například dává premiérovi a parlamentu více pravomocí ovlivňovat chod centrální banky. Další zákon nařizuje soudcům a státním žalobcům povinný odchod do důchodu v 62 letech.
Maďarský premiér má předsedovi EK Barrosovi představit změny sporných zákonů. Podrobnosti od bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka.
Evropská komise jako strážkyně unijního práva nyní předpokládá, že Budapešť ústavní zákony upraví. Dala mu na to měsíční lhůtu.
Premiér Viktor Orbán už prokázal ochotu to udělat, ale poukazuje na to, že změny opět musí schválit parlament. Tam má však jeho strana Fidesz dvoutřetinovou většinu.
Maďarsko má dobrý důvod požadavkům Komise vyhovět. Chce totiž požádat Unii a Mezinárodní měnový fond o půjčku 20 miliard eur. Unie dala najevo, že ohrožení nezávislosti centrální banky je ale nepřekonatelnou překážkou k poskytnutí úvěru.
Kromě toho Budapešti také hrozí sankce, pokud by ostatní země uznaly, že jeho právo ohrožuje evropské hodnoty. Podle Lisabonské smlouvy se totiž může státu, který postupuje proti principům a hodnotám Unie, stát, že se mu dočasně zmrazí hlasovací práva v radě ministrů EU .
Zároveň budou na schůzce v Bruselu ministři financí rozhodovat o výroku Komise, že Maďarsko není aktivní ve snižování rozpočtového deficitu. Pro Budapešť to může mít neblahé následky.