Maďarsko změnilo ústavu. Omezilo moc ústavního soudu a nezávislost škol i církví
Maďarský parlament schválil kontroverzní změny ústavy navržené premiérem Viktorem Orbánem. Omezila se tak moc ústavního soudu, ekonomická soběstačnost univerzit či nezávislost církví. Změna například umožní také trestní stíhání bezdomovectví.
Novela omezuje prostor ústavního soudu a ruší všechna jeho rozhodnutí přijatá před rokem 2012. Tím také ruší možnost využívat starší rozsudky jako precedens.
Kritici reformy označují novelu základního zákona za mstu ústavním soudcům za jejich odmítavý postoj k některým dřívějším Orbánovým iniciativám. Šlo zejména o zamítnutý návrh zákona o povinné registraci voličů.
„Proti dodatkům ústavy protestujeme proto, že omezují svobodu všech občanů. Petőfi řekl: vlast je tam, kde jsou práva,“ vysvětluje jedna z protestujících.
Premiér Viktor Orbán to v parlamentu viděl jinak. „Potřebuji podporu lidu proti bezskurpulózním korporacím. Maďarsko může obstát samo,“ řekl premiér. O schválení dodatků rozhodli poslanci vládní strany Fidesz. Opozice schůzi bojkotovala.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso už volal premiéru Orbánovi, že unie může sáhnout až k právním krokům, a varoval, že nenechá změny bez postihů.
Už dříve se EU kriticky vyjadřovala například k omezování pravomocí ústavního soudu. Německý tisk dokonce píše, že se tím Maďarsko vzdalo právního státu.