Libyjské jednotky 'vyčistily' Syrtu. Islámský stát přišel o poslední území v severní Africe
Po více než půlročních bojích dobyly libyjské milice město Syrta, které ovládal takzvaný Islámský stát. Ten tak už v zemi nemá vlastní území a bude tak muset fungovat jako partyzánská organizace.
„Ve městě už nejsou po džihádistech stopy. Oblast teď ještě pročesáváme a čistíme ji od min a náloží. Boje byly velice tvrdé, Islámský stát používal velké množství sebevražedných útočníků. Podařilo se nám ale zachránit spoustu rodin a dětí," popisuje jeden bojovníků milic.
Milice z Misuráty, které jsou nejsilnější v zemi a které nesly hlavní tíhu bojů, nyní budou také čistit okolí města od zbývajících bojovníků ISIS. To ale neznamená, že by džihádisté v Libyi definitivně skončili. Už nyní operují roztroušeně a fungují jako partyzánské jednotky.
Další rána pro Islámský stát. Libyjské síly dobyly jeho baštu v severní Africe
Číst článek
Podle bezpečnostních analytiků je ztráta poslední bašty Islámského státu v severní Africe důležitá i pro Evropu. Základny v Libyi totiž pro ni znamenaly větší nebezpečí než území v Sýrii nebo Iráku.
ISIS ovládl město Syrta a asi 250 kilometrů libyjského pobřeží téměř před dvěma lety. Ve městě poté cvičil útočníky, kteří měli na svědomí mimo jiné útoky v sousedním Tunisku. Libyjské milice věrné vládě v Tripolisu ztratily při téměř půl roku trvajícím dobývání území na 700 mužů. Podporovalo je také americké letectvo.
Situace v Libyi je ale i nadále složití. Země se čím dál víc štěpí na západní část s vládou v Tripolisu, která je jediná mezinárodně uznávaná, a na východní část se sídlem ve městě al-Bajdá. Tu vede Kaddáfího generál Khalifa Haftar. Východ země se orientuje spíše na Rusko. Nedávno ho Haftar navštívil a nabídnul Kremlu vytvoření ruské základny v Libyi výměnou za podporu jeho části země.