Až 60 lidí zemřelo při pokusu překonat Středozemní moře mezi Libyí a Itálií. Organizace SOS Méditerranée zachránila 25 lidí ve velmi špatném stavu, dva z nich upadli do bezvědomí.
Svět vyjadřuje Maroku soustrast a mnohé země včetně Česka chystají pomoc. Mezinárodní červený kříž v pátek upozornil, že Maroko bude pomoc potřebovat měsíce, nebo dokonce roky.
Víkend s rekordně vysokými teplotami kolem 40 stupňů čeká obyvatele jihozápadu USA. Italské úřady vydaly nejvyšší stupeň výstrahy před vysokými teplotami v patnácti městech.
Africké operace skupiny zaměstnávají tisíce lidí, kteří jsou závislí na logistické podpoře ruského ministerstva obrany a využívají ruských vojenských základen a letectva k přepravě personálu a zbraní.
Tunisané po Arabském jaru doufali, že se jejich ekonomická situace zlepší. To se ale nestalo. Zatímco na pobřeží mají alespoň zahraniční turisty, ve vnitrozemí se řada lidí živí pašováním zboží.
Z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je patrné, že se česká veřejnost staví k přijímání běženců před ruskou invazí vstřícněji, než jak se stavěla k přijímání uprchlíků z Afriky.
Tunisko zakázalo vycestovat ze země 12 vládním představitelům. Jsou podezřelí z rozsáhlé korupce v těžbě fosfátů – po odvolání premiéra a rozpuštění parlamentu tak převzal moc prezident Kaís Saíd.
Na otázky v průzkumu pro BBC odpovědělo 25 407 lidí v osobním rozhovoru. Agentura Arab Barometer, která sídlí na prestižní americké Princentonské univerzitě, průzkumy provádí od roku 2006.
Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) své domovy kvůli probíhajícím bojům opustilo už 13 500 lidí. OCHA v pátek uvedl, že nejtěžší boje jsou v místech Ajn Zára a Svání.
Ženy hrají v posledních měsících v Súdánu důležitou roli v protivládních protestech. Podle odhadů tvoří až dvě třetiny demonstrantů. Protestují proti represím, sexismu a patriarchální společnosti.
„Je to mediální konflikt. Haftar dělá gesta. Předvádí své jednotky, někde nařídí pár náletů, snaží se kontrolovat nějaké strategické body, ale nechce ovládnout město silou,“ uvedl analytik Jason Pack.
Po více než půlročních bojích dobyly libyjské milice město Syrta, které ovládal takzvaný Islámský stát. Ten tak už v zemi nemá vlastní území a bude tak muset fungovat jako partyzánská organizace.
Trvalo to téměř šest měsíců, ale boje o město Syrta, hlavní baštu takzvaného Islámského státu v severní Africe, jsou téměř u konce. V několika budovách se ještě brání zbytky džihádistů, ale libyjské jednotky už mají pod kontrolou všechny čtvrti města.
V polovině května běžně vrcholí prodej letních dovolených, ale letošní sezona je trochu výjimečná. Cestovní kanceláře už hlásí velkou obsazenost hotelů u oblíbených přímořských destinací. Lidé ze strachu z teroristických útoků téměř nekupují letní dovelené do Afriky a Turecka. Nárůst zahraničních turistů zaznamenalo i Česko.
Situace v Severní Africe a na Blízkém východě se na první pohled uklidňuje. Protesty v ulicích Káhiry jsou klidnější, v Jordánsku po bleskové výměně vlády zavládl klid. Z dalších zemí v regionu pak nepřicházejí signály, že by domino-efekt nastartovaný v ulicích tuniských měst pokračoval. Akciové trhy a méně bezpečná aktiva díky tomu posilují. A to i přesto, že je míra nejistoty stále ještě značná.
Vlna protestů na severu Afriky a na Blízkém východě způsobila bouři nejen v politických kruzích, ale i na trzích. Egyptské akcie například už ve středu přišly o více než šest procent, včera pak klíčový index EGX 30 přišel o dalších jedenáct procent. Egyptská libra se pak propadla na nejnižší hodnotu za posledních šest let. Podobně ztrácejí i aktiva spojená s dalšími zeměmi v regionu, kde ulice bouří a nebo kde se čeká, že by se protesty mohly objevit.
Vláda v severoafrickém Alžírsku hlásí nákup milionu tun pšenice. Země prý navíc urychlí dovoz obilí. Komentáře vnímají oznámené kroky alžírské vlády jako její snahu utlumit sociální bouře proti drahotě základních potravin, nezaměstnanosti a zkorumpovanosti vládních elit. Podobné protesty sužují Alžírsko už od minulého roku, naplno zatím propukly v sousedním Tunisku, kde už svrhly prezidenta, velké nepokoje zažívá i Egypt.