Kreml k propagaci války využívá u školáků komiksy. Velitele z Buči líčí jako ‚pravého chlapa‘
Průzkumy veřejného mínění státní agentury odhalily, že nejméně válku podporují mladí Rusové. Moskva se to tak zřejmě pokouší napravit. V dubnu tak ruská ministerstva začala do škol v Rusku ale i v okupovaných částech Ukrajiny distribuovat komiksy, které invazi obhajují a vyzdvihují. Cílem podle oficiálních stránek projektu je dostat komiksy do všech škol pod ruskou kontrolou, informovala o tom stanice BBC.
Komiksový svazek sestává z dvaadvaceti krátkých příběhů. V hlavní roli se představují ruští vojáci a jejich úloha ve válce. Děj odráží kremelskou rétoriku – ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 tedy zabránila kyjevským úřadům podporovaným Severoatlantickou aliancí provést „genocidu“ na východě Ukrajiny. Mezi hlavní hrdiny příběhů patří například plukovník Azatbek Omurbekov, velitel jednotky zodpovědné za smrt stovek civilistů ve městě Buča. Omurbekova komiksy popisují jako „pravého chlapa“, který se svými vojáky na Ukrajině prokázal „lidskost“.
„Při útěku nepřítel (ukrajinští vojáci) opustil raněné. Rusové jim ale poskytli první pomoc. Ani ve válce nesmíme zapomínat na svou lidskost,“ píše se v komiksu navzdory tomu, že lidskoprávní organizace jako Amnesty International nebo mise OSN na Ukrajině ruskou armádu nejednou obvinily z mučení a vraždění ukrajinských válečných zajatců.
Autorem komiksů je Oleg Roj, známý ruský autor dětských knih, který se netají podporou ruské válečné agrese. Komiksy se nesou v úřady dlouhodobě šířeném protizápadním a protiukrajinském duchu.
„Ze strachu z Ruska vyzbrojuje Západ svá neonacistická štěňátka v okupovaném Kyjevě,“ stojí na stránkách. Roj už dříve vytvořil komiksovou sérii „Ruští superhrdinové“, již kremelská média chválila jako „ruskou odpověď na DC a Marvel“.
Buča není a nebude výjimkou. Tohle dělalo Rusko už dřív a plánovalo to i teď, píše expert Watling
Číst článek
Michail Zvinčuk, vojenský bloger a člen ruské prezidentské rady pro válku na Ukrajině, v září 2023 vydal třiadvacet komiksů s válečnou tematikou, které se dočkaly překladu do angličtiny, čínštiny a arabštiny. Příběhy jsou údajně napsané podle skutečných událostí a soustředí se především na odvahu a odhodlání ruských vojáků.
Pro popis příslušníků ukrajinské armády komiks volí hanlivé výrazy a vyobrazuje je jako sluhy západních generálů. V řadě příběhů Ukrajincům chybí motivace bojovat, jelikož je armádní velitelé „posílají na smrt“.
Jeden z komiksů pojednává o bitvě o ukrajinskou vesnici Kliščijivka, jejíž dobytí ruská správa oznámila letos v dubnu. V příběhu se ukrajinský voják Mykola vzdá Rusům, následně postřílí své spolubojovníky a na závěr si změní jméno na Nikolaj, ruskou variantu Mykoly.
V dalším vydání dva ukrajinští piloti dronů kapitulují, protože nejsou schopni čelit ruským obrněným vozidlům, o nichž jeden z nich promluví jako o „kyborzích“.
Animované video, influenceři a Russia Today. Ruská propaganda postupně svírá Afriku
Číst článek
Komiksy Michaila Zvinčuka byly k vidění na pojízdné výstavě, která podle BBC ve vlaku objížděla celou Ruskou federaci. Autoři výstavy zasvětili devět vlakových vagonů „hrdinství“ ruských vojáků od druhé světové války až po válku na Ukrajině. Podle oficiálních dat výstava „Síla pravdy“, iniciovaná ruským ministerstvem obrany, přilákala přes půl milionu návštěvníků ve více než 75 městech.
Wagnerovci v komiksu
Neoficiální série komiksů na sociální síti Telegram zase vypráví příběhy soukromé Wagnerovy armády a jejího zakladatele Jevgenije Prigožina, který zemřel během pádu letadla přesně dva měsíce poté, co se svými vojáky zahájil takzvaný pochod na Moskvu.
Komiks se na síti poprvé objevil na konci minulého roku. Wagnerova armáda v nich rusky mluvící civilisty na východní Ukrajině zachraňuje před „genocidou“.
Hlavní hrdina je wagnerovský žoldák „Anděl zloby“, jenž bojuje proti modrým bytostem připomínajícím psy. Tyto bytosti s ukrajinským znakem se mění v monstra následkem „nového séra, které jim píchají Američané“.
Na poslední stránce jednoho z komiksů Prigožin hrozí: „(Nepřátelé Ruska) netuší, kde se Anděl zloby objeví příště. Jen ať ve strachu čekají dál.“