Krátce po Saddámově popravě umírali v Iráku lidé
V Iráku byl v sobotu ráno popraven svržený irácký prezident Saddám Husajn. Jeho osud i uvolněné záběry části popravy a záběry jeho těla sledovali snad všichni Iráčané a Arabové. Vývoj po vykonání rozsudku poznamenaly dva velké bombové útoky.
V jihoirácké šíitské Kúfě explodoval automobil s trhavinami už půl hodiny po popravě. Výbuch si vyžádal více než třicet mrtvých a desítky zraněných. Exploze tří takových automobilů v šíitských čtvrtích v Bagdádu způsobila smrt nejméně 37 lidí. Atentáty se považují za první část odvety bývalé vládnoucí strany Baas, která už před několika dny na internetových stránkách varovala, že v případě popravy odpoví násilím.
Velký smutek a rozhořčení v sobotu panovaly jak v jihoirácké Kúfě, tak v šíitských čtvrtích Bagdádu, přestože tisíce šíitských muslimů v zemi oslavily smrt Saddáma Husajna. Pocity zadostiučinění prožívala řada Kurdů, jejichž statisíce příbuzných přišly za vlády Saddáma Husajna násilně o život.
V částech, kde bydlí sunnitské obyvatelstvo, ale vládl povětšinou smutek, zejména v Husajnově rodišti v Tikrítu. Irácký premiér Núrí al-Málikí řekl, že Saddám Husajn nepředstavoval žádnou etnickou ani náboženskou skupinu, ani určitou vrstvu obyvatelstva. Málikí vyzval členy bývalé Husajnovy strany Baas, aby změnili taktiku a zapojili se do budování země.
Tělo popraveného bývalého iráckého prezidenta irácké úřady předaly delegaci, ve které jsou mimo jiné guvernér provincie Saláhaddín či vůdce klanu, k němuž Husajn patřil. Jeho ostatky byly podle agentur v sobotu večer převáženy k pohřbu do Tikrítu. Tikrít, který se nachází asi 130 kilometrů severně od Bagdádu, leží poblíž diktátorova rodného města Audža.
Krátce po popravě začaly přicházet různorodé informace o dalším osudu jeho ostatků. Některé vládní zdroje sice oznámily, že tělo bude "zřejmě nakonec" předáno Husajnově rodině, jeho obhájci ale vyjádřili obavy, že bývalý prezident může být pohřben tajně v neoznačeném hrobě.