Král Karel III. se v Southportu setkal s přeživšími útoku nožem. Navštívil i policisty a záchranáře

Britský král Karel III. se v úterý v Southportu na severozápadě Anglie setkal s přeživšími útoku nožem, při němž byly na konci července zabity tři malé dívky v taneční škole. Útok vyvolal v celé Británii na více než týden rozsáhlé protesty proti muslimům a přistěhovalcům, s nimiž byl mylně spojován.

Southport (Aktualizováno: 20:40 20. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský král Karel III. navštívil Southport

Krále vítaly davy lidí při jeho příjezdu na southportskou radnici | Foto: Paul Ellis | Zdroj: Reuters

Panovník do města podle agentury AP přicestoval na soukromé setkání, na němž si chtěl vyslechnout zážitky některých dětí, které útočník napadl při hodině tance inspirované americkou zpěvačkou Taylor Swift.

PŘEHLEDNĚ: Nenávist zaplavila Spojené království. Násilí rozdmýchávali influenceři, veřejnost je proti

Číst článek

Krále vítaly davy lidí při jeho příjezdu na southportskou radnici, k níž lidé pokládali květiny a plyšové hračky na počest ubodaných dětí - šestileté Bebe Kingové, sedmileté Elsie Dot Stancombeové a devítileté Alice da Silva Aguiarové. 

Po setkání s přeživšími se král zapsal do kondolenční knihy vystavené na radnici. „Nehlubší soustrast,“ napsal podle AP.

Mezi dětmi, s nimiž se panovník setkal, byly 13leté Paige Whitbyová, Harriet Nealová a Naomi Taylorová i desetiletá Emie Toddová. Dívky řekly, že vybraly 2000 liber pro místní dětskou nemocnici prodejem limonády. „Bylo šokující setkat se s králem,“ řekla Naomi. „Byly jsme rozrušené a nervózní,“ připustila.

Karel se v úterý setkal také s policisty, záchranáři a dalšími příslušníky složek, které zasahovaly při útoku a následných nepokojích, a také s místními občany, kteří si navzájem pomáhali v době zmatku a bolesti.

5:50

Krajní pravice má v Británii desetitisíce příznivců. Politici problémy s migrací zneužívají, míní expert

Číst článek

Byli mezi nimi podle AP i dvojčata Antony a Jenna Johnsonovi, kteří v Southportu provozují zmrzlinářství a ve dnech po útoku podávali dětem sladkosti zdarma. „Chtěli jsme po nepokojích zmrzlinu rozdávat, protože všechny děti byly vystrašené,“ řekla Jenna Johnsonová.

Po násilnostech Británii zachvátily protesty, při nichž davy provolávaly protiimigrantské a islamofobní slogany a střetávaly se s policií.

Nepokoje přitom rozdmýchali krajně pravicoví aktivisté šířením mylných informací na sociálních sítích o tom, že za útokem je muslimský imigrant. Zadržený 17letý mladík je ve skutečnosti rodák z velšského Cardiffu, jehož rodina je původem ze Rwandy.

Nejhorší nepokoje v Británii za více než deset let vedly ke zatčení zhruba 1100 lidí. Vláda slíbila, že výtržníci, kteří házeli cihlami po policistech, rabovali obchody a útočili na mešity a hotely poskytující ubytování žadatelům o azyl, pocítí „plnou sílu zákona“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme