Slovensko zařadí Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země. Potřeba bude test nebo karanténa

Slovensko od nadcházejícího pátku zařadí Česko kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země, rozhodl v pondělí slovenský ústřední krizový štáb. Rozhodnutí Bratislavy, která tak reagovala na nárůst počtu koronavirem nově infikovaných lidí v Česku, se v praxi projeví v omezeních při cestování. Češi v uplynulých letech tvořili nejpočetnější zahraniční klientelu v ubytovacích zařízeních na Slovensku.

Aktualizováno Bratislava/Praha (Aktualizováno: 22:46 14. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad | Foto: myshoun | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Při cestě z Česka na Slovensko budou muset lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus ne starší než 72 hodin nebo nastoupit do pětidenní karantény a následně podstoupit zmíněný test.

‚I přes maximální úsilí máme skluz.‘ Jihomoravští hygienici považují situaci za neudržitelnou

Číst článek

Povinnost předložit výsledek testu či nastoupit do karantény se nebude vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.

Státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus z jednání ústředního krizového štábu také na facebooku napsal, že dodržování nařízení bude prověřováno namátkovými kontrolami a sledováním pohybu mobilních telefonů.

„Česko se nachází ve špatné situaci. Držme jim palce, aby se čím dříve dostali na náš zelený seznam,“ řekl novinářům slovenský premiér Igor Matovič. Dodal, že vazby mezi Českem a Slovenskem jsou velké, proto navrhl řadu výjimek ze zmíněných omezení při cestování mezi oběma republikami někdejší československé federace.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) již předem řekl, že očekávané zařazení Česka na slovenský seznam rizikových zemí kvůli pandemii covid-19 nepomůže vzájemným ekonomickým vztahům. 

O testování

Podle českého státního webu Koronadata Česko v přepočtu na obyvatele provedlo od začátku epidemie zhruba o dvě pětiny více testů než Slovensko. Na každých 100 tisíc obyvatel Česko udělalo asi 10 tisíc testů, zatímco Slovensko asi 7000. Případů nemoci covid-19 bylo ale v České republice zaznamenáno v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel od začátku epidemie přes 340, což je zhruba třikrát víc než na Slovensku.

V pondělí večer pak odmítl, že by Česko bylo kvůli šíření koronaviru rizikovou zemí. „Myslím, že nejsme riziková země. Epidemiologové rozhodli o nějakých číslech. Ale mohli bychom diskutovat o tom, kdo a jak testuje. Slovensko testuje až pětkrát méně než my. Takže je mi líto tohoto rozhodnutí. Doufejme, že to zásadním způsobem nenaruší ekonomické vztahy,“ prohlásil český předseda vlády. Chápe ale pozici svého slovenského protějšku, který má křehkou koalici.

Pondělní krok Bratislavy není překvapivý, již minulý týden ho navrhla pandemická komise slovenské vlády, jejímiž členy jsou kromě politiků také například hlavní hygienik či odborníci v oblasti epidemiologie a infektologie.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD uvedl, že slovenské rozhodnutí očekával. „Výsledky jednání slovenského krizového štábu nyní bude řešit hlavní slovenský hygienik, který v následujících dnech stanoví i přesné podmínky pro výjimky,“ dodal.

Nedělní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku byl po pěti dnech nižší než tisíc. Testy potvrdily nákazu u 792 lidí, což je polovina sobotního rekordního počtu. Ve volných dnech ale laboratoře zpravidla testují méně.

V Česku je nyní 14 438 nakažených, většinou mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 je hospitalizováno 288 lidí, z toho je 69 v těžkém stavu.

MAPA: Koronavirus během čtrnácti dnů zavřel už 39 škol, čtvrtina z nich je ve Středočeském kraji

Číst článek

Uplynulý týden byl z hlediska nárůstu potvrzených nákaz rekordní, od úterý do soboty denní přírůstky překračovaly tisícovku. Za celý týden laboratoře prokázaly nákazu u 8038 lidí, což je podobný údaj jako za celý srpen. Více se ale testuje.

Od úterý do čtvrtka jich laboratoře provedly vždy více než 15 tisíc, v pátek to bylo rekordních 18 329 testů.

V sobotu sice počet klesl na 12 886, ale výrazně vzrostl podíl pozitivních nálezů. Činil téměř 12 procent, v pátek to bylo necelých osm procent. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10 tisíc.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel má Praha, a to přes 145 případů. Následuje Plzeň-jih s téměř 145 a Kladensko se 138 případy na 100 tisíc obyvatel. Více než 100 případů na 100 tisíc obyvatel registrují také okresy Beroun, Uherské Hradiště, Praha-západ, Prah-východ, Cheb a Trutnov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme