Následky debaty o roli Pekingu? Správkyně Hongkongu reorganizuje vládu, dva ministři končí

Hongkongskou vládu čeká výměna několika ministrů, změny ve středu schválilo čínské vedení, píše agentura Reuters. Podle správkyně Carrie Lamové se tím má vláda posílit v době, kdy ekonomiku země ohrožuje koronavirus. Rozhodnutí o reorganizaci ale přichází poté, co se v Hongkongu rozhořela debata o roli čínských institucí ve vnitřních hongkongských záležitostech. Někteří hongkongští zákonodárci se domnívají, že Peking tak ukazuje svoji moc.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongská správkyně Carrie Lamová a členové jejího kabinetu po reorganizaci

Hongkongská správkyně Carrie Lamová a členové jejího kabinetu po reorganizaci | Foto: cnsphoto | Zdroj: Reuters

Čtyři ministři vládu opustí a dva vymění resort. Patricka Nipa, dosavadního ministra pro záležitosti ústavy a pevninské Číny, nahradí Erick Tsang, který měl dosud na starosti migraci. Nip se před dvěma dny omluvil za prohlášení o zásazích čínských institucí do hongkongských záležitostí.

Čína čelí kritice za podcenění epidemie. Výsledky výzkumu budou nově podléhat cenzuře

Číst článek

Napětí v Hongkongu vyvolal výrok vysokého čínského představitele, který prohlásil, že žádná legislativa nebrání čínským úřadům v tom, aby v Hongkongu zasahovaly. Po tomto oznámení začali někteří hongkongští poslanci a právní organizace naléhat na hongkongskou vládu, aby vysvětlila, zda hongkongská ústava město chrání před vměšováním ze strany čínských vládních institucí (státního úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa a styčného úřadu pro Hongkong).

Vláda na tyto otázky odpověděla v sobotu prohlášením, ve kterém uvedla, že článek 22 základního zákona brání pekingským úřadům v zásazích do vnitřních věcí Hongkongu, píše server Hong Kong Free Press. Patrick Nip se v pondělí za „chyby“ v sobotním prohlášení omluvil na facebooku.

Nicméně Carrie Lamová popřela, že by reorganizace vlády s tímto incidentem souvisela. Změny mají prý Hongkongu pomoci oživit jeho ekonomiku otřesenou koronavirem. Noví ministři se mají ujmout také resortů pro technologie, finance a vnitro.

VIDEO: Pandy v hongkongské zoo využily soukromí. Po letech se jim podařilo úspěšně pářit

Číst článek

Někteří zákonodárci říkají, že tímto krokem Peking zintenzivňuje svoje sevření Hongkongu. „Tohle není běžná reorganizace, ale ukázka síly,“ myslí si poslanec a předseda Občanské strany Alvin Yeung.

Změny ve vládě jsou zatím největší od doby, kdy je Carrie Lamová ve funkci. Ta odolává opakovaným výzvám prodemokratickým aktivistům, aby odstoupila.

Hongkong byl původně pod britskou koloniální vládou. V roce 1997 ho Velká Británie vrátila Číně, jež nyní Hongkong spravuje podle zásady jedna země, dva systémy.

Loni v červnu vypukly v Hongkongu protesty proti návrhu zákona vlády Carrie Lamové. Ten měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Vláda nakonec návrh stáhla, účastníci ale požadavky mezitím rozšířili na obecnější demokratické reformy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme