Kim Čong-un slaví dokončení ‚socialistické utopie‘. Nové město s vlastním ski areálem ubytuje 4000 rodin

Slavnostním přestřižením červené stuhy oslavil severokorejský vůdce Kim Čong-un dokončení rekonstrukce města Samjiyon poblíž posvátné hory Pektusan. Masivní projekt demolice a následného přebudování města, které má nově pojmout až 4000 rodin, označuje hlásná trouba izolovaného režimu za „socialistickou utopii“ a „ztělesnění moderní civilizace“.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření města oslavil severokorejský režim s velkou pompou. Státní média zveřejnila záběry Kim Čong-una, jak s úsměvem a za doprovodu bouřlivého potlesku přestřihává rudou stuhu, zatímco nebe nad nově vybudovaným městem zaplavují stovky barevných balonků vypuštěných přihlížejícími davy. Oslavy nakonec vyvrcholily odpálením ohňostroje. 

Evropa je v ohrožení. Případný konflikt s Ruskem může přerůst do jaderného, říká bezpečnostní expert

Číst článek

„Představitelé strany a vlády v pondělí navštívili oblast Samjiyonu, která prošla drastickou změnou a stala se ideálním městem pro lidi,“ uvádí severokorejská agentura KCNA, která o novém projektu píše jako o „utopii socialismu“.

Podle KCNA má město s 380 bloky veřejných i průmyslových budov ubytovat na 4000 rodin, kromě nových bytů ale nabízí i zdravotnická a kulturní zařízení, obchody, hotely a má také vlastní lyžařské středisko.

„Během pouhých deseti dnů bylo odstraněno téměř 200 bloků starých budov a v řádu desítek dnů byly dokončeny výkopové práce potřebné k zahájení infrastrukturních projektů. V březnu 2018 pak stavba základů pro bytové domy a veřejné budovy odstartovala v plné síle,“ napsala také agentura KCNA.

Otevření města Samjiyon oslavil severokorejský režim s velkou pompou. Oslavy vyvrcholily odpálením ohňostroje. | Zdroj: Reuters

Otrocká práce

Výstavba Samjiyonu je považována za jeden z největších ekonomických projektů Kim Čong-una, agentura Reuters nicméně upozorňuje, že výstavba byla kvůli nedostatku materiálu a pracovní síly zpožděna. Důvodem chybějících financí se staly hlavně mezinárodní sankce uvalené na Severní Koreu a její jaderný program.

Zpoždění výstavby masivního urbanistického projektu tak přiměla Pchjongjang povolat do práce mládežnické brigády. Podle lidskoprávních organizací a svědectví Severokorejců, kterým se podařilo ze země utéct, se ale mladí dělníci stali novodobými „otroky“.

Lidé podílející se na výstavbě Samjiyonu museli pracovat i víc než 12 hodin denně, nedostávali ale žádný plat a museli si vystačit jen s velice chudými příděly jídla. Odměnou pro ně měla být jen větší šance dostat se na univerzitu nebo možnost připojit se k vládnoucí Korejské straně práce.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme