KLDR přes napjaté vztahy předala USA zadržovaného studenta, je prý v kómatu

Severní Korea propustila amerického studenta Otto Warmbiera, který byl vloni odsouzen k 15 letům vězení. Oznámil to v úterý ministr zahraničí USA Rex Tillerson, podle něhož vyjednala propuštění americká diplomacie na příkaz prezidenta Donalda Trumpa.

Washington / Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Warmbier byl zadržen v lednu 2016 kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu. O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost.

Warmbier byl zadržen v lednu 2016 kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu. O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost. | Zdroj: Profimedia

Podle zdrojů listu The Washington Post se na USA obrátili sami zástupci KLDR s tím, že je mladík v kómatu.

Dvaadvacetiletý Warmbier je podle Tillersona již na cestě domů, kde jej po více než roce a půl opět uvidí jeho blízcí. Spojené státy jednají také o propuštění dalších tří Američanů vězněných severokorejským režimem, dodal ministr.

Onemocněl botulismem, tvrdí KLDR

Washingtonský deník s odkazem na zdroje z Trumpova okolí napsal, že převoz nařídil prezident kvůli zdravotním důvodům poté, co USA minulý týden kontaktovali severokorejští zástupci. Ti údajně sdělili americkým diplomatům, že Warmbier onemocněl botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená intoxikací, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral. Do tohoto stavu se dostal v nespecifikované době po březnovém procesu.

"V této chvíli to bereme tak, jako by šlo o nešťastnou náhodu. Ještě dnes večer uvidíme svého syna Otta," řekl v úterý listu otec Fred Warmbier. Vzhledem k nedostatečné úrovni zdravotnictví v KLDR je těžké říci, zda byli tamní lékaři schopni poskytnout mladíkovi adekvátní péči, poznamenal americký list.

Kim Čong-unův přítel Dennis Rodman se vrátil do KLDR. Chce tam 'otevřít dveře'

Číst článek

Tillerson se při jednání v americkém Senátu odmítl ke studentově stavu vyjádřit, uvedla agentura Reuters.

Warmbier byl zadržen loni v lednu kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu. O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost.

Jeho propuštění přišlo v době napjatých vztahů obou zemí, které zhoršily opakované jaderné a raketové testy Severní Koreje, na něž Trump reagoval tvrdými prohlášeními o možné odvetě.

Student se dostal na svobodu v době pchjongjangské návštěvy někdejšího slavného basketbalisty Dennise Rodmana, který je u severokorejského vedení oblíben, avšak podle amerického ministerstva nedostal žádné úkoly související se zadržovanými.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme