Jižní Tichomoří zasáhla ničivá vlna tsunami
Šalamounovy ostrovy sčítají škody po ranním silném zemětřesení a následných vlnách tsunami. Podle dostupných informací si přírodní živel v jižním Tichomoří vyžádal 15 mrtvých. Další lidé jsou ale stále nezvěstní a počet mrtvých se tak podle úřadů nejspíš ještě zvýší. Kvůli hrozícím vlnám tsunami bylo dnes ale v pohotovosti celé Tichomoří - od Austrálie až po Havajské ostrovy.
Epicentrum otřesů se nacházelo přibližně 350 kilometrů severozápadně od metropole Šalamounových ostrovů Honiara v asi desetikilometrové hloubce. Dosáhlo 8. stupně Richterovy škály.
Úřady vzápětí varovaly před nebezpečím, že by po otřesech mohly následovat ničivé vlny. V pohotovosti bylo celé Tichomoří od Austrálie po Havajské ostrovy.
Několik metrů vysoká vlna tsunami zpustošila město Gizo s 20.000 obyvateli v západní části Šalamounových ostrovů. Tisíce lidí prchaly v panice do bezpečí, zatímco voda polykala jejich domy. Bez přístřeší zůstalo až 3000 obyvatel.
"První informace mluvily o tom, že přišla velká vlna, která zalila město a zničila mnoho budov, včetně velkého kostela. Dva lidé při tom zemřeli. Zaznamenali jsme ale i zprávy ze západního ostrova, a ty mluvili o dalších třech mrtvých. Hodně lidí se stále pohřešuje," řekl v televizi CNN mluvčí ostrovní vlády.
Vláda Šalamounových ostrovů už poslala na postižený západ země pomoc v podobě stanů, zásob jídla a vody - na některá místa, hlavně na menší ostrovy se ale pomoc dostane jen pomalu. Po zemětřesení vyhlásily varování před tsunami také další země v oblasti včetně Indonésie.
Australská vláda nechala uzavřít pláže na celém východním pobřeží a v Sydney například nejezdily trajekty. Přívalové vlny ale k jejich břehům nedorazily a úřady tak po 9 hodinách poplach ukončily.