Město míru i jablko sváru. Jeruzalém zažil už 36 válek. Proč kvůli němu teče krev?

Jeruzalém je posvátným městem tří náboženství: judaismu, islámu a křesťanství. A kromě toho také dlouholetou rozbuškou smrtícího násilí. Kde jsou kořeny krvavého sporu o "Město míru"?

Otázky a odpovědi Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael považuje celý Jeruzalém za svou metropoli, Palestinci žádají pro svůj budoucí stát za hlavní město východní Jeruzalém (dole palestinští demonstranti pálí snímky Donalda Trumpa); za své posvátné město Jeruzalém pokládají také křesťané (vlevo nahoře).

Izrael považuje celý Jeruzalém za svou metropoli, Palestinci žádají pro svůj budoucí stát za hlavní město východní Jeruzalém (dole palestinští demonstranti pálí snímky Donalda Trumpa); za své posvátné město Jeruzalém pokládají také křesťané (vlevo nahoře). | Foto: Koláž iROZHLAS | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Základní údaje o Jeruzalému (americký prezident Donald Trump má ve středu oznámit, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele):

Proč je Jeruzalém tak důležitý?

Jeruzalém je posvátným městem tří monoteistických náboženství, judaismu, islámu a křesťanství. Historické centrum Palestiny, hebrejsky Jerušalajim, arabsky Al-Kuds (Město míru), zažilo 36 válek a celkově bylo dvakrát zcela zničeno a například 23krát obsazeno. Historická část města je od roku 1981 památkou světového kulturního dědictví UNESCO.

'Vyhlásí tím válku na Blízkém východě.' Trump plánuje uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele

Číst článek

Izrael považuje celé město za svou metropoli, Palestinci žádají pro svůj budoucí stát za hlavní město východní Jeruzalém. Mnoho desetiletí trvající spory o město jsou častou rozbuškou ve vzájemných vztazích.

Izrael obsadil východní část Jeruzaléma v šestidenní válce v roce 1967 a anektoval ji. Tuto anexi východní části města mezinárodní společenství neuznává. Izrael poté v červenci 1980 prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za "věčné a nedělitelné hlavní město" státu. Podle mezinárodního společenství by se konečný status města měl vyřešit ve vzájemných rozhovorech.

Kde jsou posvátná místa?

Pro Židy je ve městě nejposvátnějším místem vůbec Zeď nářků, zbytek někdejšího Herodova chrámu zbořeného v roce 70 našeho letopočtu. Mešita Al-Aksá, odkud údajně prorok Mohamed vstoupil na nebesa, je po Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu. Křesťané vzdávají největší poctu Chrámu Božího hrobu, místu, kde byl ukřižován a pohřben Ježíš.

Roznětka krveprolití?

Spory mezi Izraelem a Palestinci v minulých desetiletím byly často spojeny právě s Jeruzalémem. Například v roce 1996, kdy Izrael otevřel asi 500 metrů dlouhý tunel pod Chrámovou horou ve staré části města, následovaly násilnosti s mnoha desítkami mrtvých.

Druhá palestinská intifáda (povstání) vypukla v roce 2000 po návštěvě šéfa tehdejšího opozičního Likudu Ariela Šarona na Chrámové hoře (do února 2005 si vyžádala na 4700 mrtvých), srážky byly i v posledních letech (naposledy letos v létě v souvislosti s izraelskou snahou instalovat bezpečnostní kamery u mešity Al-Aksá).

Kolik tu žije lidí?

Město se rozkládá na ploše 125 čtverečních kilometrů a obývá ho zhruba na 880 000 lidí, z toho přibližně 450 000 Židů a 300 000 Arabů.

Jak je město staré?

První zmínky o osídlení tohoto místa jsou z doby asi 4500 let před naším letopočtem. V roce 70 našeho letopočtu ho dobyli a zničili Římané. Po rozpadu Římské říše se pak dostal pod byzantskou, později muslimskou a tureckou nadvládu.

Odkud Palestina?

Po první světové válce v letech 1920-1948 byl Jeruzalém správním střediskem britského mandátního území Palestiny. Po druhé světové válce se mělo podle rezoluce Valného shromáždění OSN z listopadu 1947 stát samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní správou. K tomu však nikdy nedošlo, Izraelci byli pro, arabští vůdci ale proti.

Kdy ho obsadil Izrael?

Zeman v New Yorku převzal cenu Bojovník za pravdu. Vyzval k přesunu ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma

Číst článek

Izrael v první arabsko-izraelské válce v letech 1948-1949 obsadil západní část města a 23. ledna 1950 ji vyhlásil za své hlavní město. Východní část připadla podle izraelsko-zajordánské dohody o příměří z dubna 1949 Zajordánsku.

Čí je východ města?

Za šestidenní války v červnu 1967 se Izrael zmocnil i východní části a 28. června 1967 ji anektoval. V rozporu s rezolucemi OSN prohlásil 30. července 1980 celý Jeruzalém za "věčné a nedělitelné hlavní město" státu.

Když Palestinská národní rada na svém mimořádném zasedání v Alžíru 15. listopadu 1988 vyhlásila nezávislý palestinský stát, označila východní Jeruzalém za jeho hlavní město.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme