Ve Švédsku začínají oficiální jemenská mírová jednání, poprvé od roku 2016. Pomoci má prostředník

Ve Švédsku ve čtvrtek začínají jemenská mírová jednání. Zúčastní se jich zástupci oficiální vlády podporované Saúdskou Arábií i představitelé Husíů, kterým pomáhá Írán. Obě strany spolu ale nebudou jednat přímo, ale pouze přes prostředníka.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths. | Foto: Salvatore Di Nolfi | Zdroj: ČTK/AP/Salvatore Di Nolfi

Prostředníkem je zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths, kterému se před několika dny podařilo dojednat výměnu vězňů mezi oběma stranami.

Půjde o první diplomatický pokus o zastavení bojů od neúspěšných rozhovorů z roku 2016. Jednat se má ve švédském městečku Rimbo severně od Stockholmu. Samotná existence jednání je podle agentury Reuters úspěchem. Obě strany konfliktu si vzájemně vůbec nedůvěřují.

OSN svolala rozhovory už v září do Ženevy, ale povstalci na ně tehdy nedorazili. Tentokrát se podařilo jejich účast zajistit několika vstřícnými kroky. Povstalci mohli odvézt do Ománu 50 svých zraněných lidí a před rozhovory byla uzavřena dohoda o výměně stovek zajatců.

Desetitisíce lidských životů

Přes čtyři roky trvající válka v Jemenu si vyžádala desetitisíce lidských životů a 14 milionů dalších ohrožuje hladomor. V zemi se také šíří cholera, kterou trpí přes milion lidí.

OSN varuje před hladomorem. V Jemenu zemřela hlady holčička, jejíž fotka zosobnila hrůzy války

Číst článek

OSN již před dvěma roky uvedla, že počet obětí překročil 10 tisíc. Od té doby ovšem mezinárodní komunita neuveřejnila nové informace o poštu obětí.

Nezisková organizace Rada pro mezinárodní vztahy  odhaduje počet obětí přes 16 tisíc. Přes 22 milionů lidí v Jemenu potřebuje pomoc a asi dva miliony lidí byly vysídleny. Americký deník The Washington Post hovoří dokonce až o 50 tisících obětí.

Složitá válka

„Jemenská válka je složitá. Není to jen tradiční konflikt, ale taky součást přetahování mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Obě země zneužívají Jemen a tamní náboženské rozdíly k tomu, aby posílily svůj vliv,“ řekla jemenská novinářka Hind Aleryaniová švédské televizi SVT.

Šéf úřadu jemenského prezidenta Abdar Mansúra Hádího sdělil, že vládní delegace si přeje, aby byly rozhovory úspěšné, a považuje je za „skutečnou šanci pro mír“.

vjb, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme