Jamuna je svatá řeka, která zabíjí. To je realita indických veletoků
Indická řeka Jamuna, ve které se koupají lidé, je nejen řekou živých. V jejích vodách končí i popel z pohřebních hranic a těla zemřelých. Větší hrozbou pro živé, kteří vodu pijí a koupají se v ní, jsou ale umělé chemické jedy. Svatá řeka je jich plná a víc než místo pro rituální očistu tak připomíná stoku. Ta stoka je ale stále svatá.
Na břehu řeky se cákají snědí kluci. Pod rozpáleným sluncem je koupel určitě příjemná. Zvlášť když nevědí to, co vím já.
„Přicházejí sem lidé z celé Indie, aby se očistili v posvátné řece. Tohle ale už dávno není žádná řeka. Jen stoka," říká mi můj průvodce Kedaar, hubený mnich v oranžovém hábitu.
Jak vypadá indická svatá řeka Jamuna, zjišťoval Zblízka zpravodaj Jaromír Marek
Schody do řeky jsou plné poutníků. Očistná koupel v místě, kde žil sám Krišna, je snem každého hinduisty.
„Vodu pijeme, koupeme se v ní. Být tady je pro nás velký svátek," říká mladík, který přijel do Vrindavanu s celou rodinou a září štěstím. Svléká se a zakrátko se noří do kalné říční vody. Netuší, že taková koupel může být přímo životu nebezpečná.
Není to tak dávno, co hned po očistném rituálu zemřeli dva lidé.
„Přijeli sem smýt v řece své hříchy. Začali zvracet a za pár minut žena a malý chlapec zemřeli. Proč? Voda obsahuje obrovské množství těžkých kovů a smrtelných bakterií. Místo řeky Jamuny dnes teče čistý jed," vysvětluje Brajraj, oplácaný čtyřicátník s vyholenou hlavou, duchovní vůdce, který stojí v čele kampaně za záchranu Jamuny.
Co se stalo se svatou řekou? Řekou, na které je závislých 60 milionů lidí?
Jamuna pramení vysoko v Himálajích. Cestou přes úrodné indické roviny ukradnou veškerou její vodu zavlažovací kanály a přehrady. Do hlavního města Dillí vstupuje jako potůček. Ve dvacetimilionovém městě se koryto Jamuny znovu naplní - tentokrát však jedovatým opadem z továren a splašky z domácností.
„Město Dillí potřebuje 400 milionů hektolitrů vody denně. Stejný objem pak z města odchází. Špinavá voda teče rovnou do řeky. Jamuna je dnes už jen stoka. Do historie vstoupíme jako generace, která zničila řeky," prorokuje Bharat LalSeth z prestižního Centra pro vědu a ekologii.
V indických řekách běžně plave popel a lidské mrtvoly. Jamuna není výjimkou. Teď je ale navíc plná sice méně viditelných, ale o to nebezpečnějších těžkých kovů a smrtících bakterií.
Hinduisté stojí před velkým dilematem. Svatá řeka zabíjí. Co dál?
„Jen tady ve Vrindavanu stojí přes 5 000 chrámů. Všude používají vodu z Jamuny k náboženským obřadům. Víme, že jsou to jen splašky. Ale co máme dělat? S našimi rituály nemůžeme přestat!" říká duchovní Brajraj.
A tak Brajraj a jeho lidé před více než půl rokem usedli na břeh umírající řeky Jamuny, modlí se a zpívají náboženské písně. Neskončí dříve, než bude voda v posvátné řece zase čistá.
Sedí nedaleko místa, kde se podle legendy objevil v Jamuně jedovatý had Kálí a řeku otrávil. Tehdy jej zabil sám Krišna a řeku tak zachránil. Na dnešní znečištění je ale zřejmě i samotný Krišna krátký.
Zvětšit mapu