Izraelští experti radí Evropě posílit tajné služby a investovat do práce v ulicích

Izrael vydává na obranu a bezpečnost asi 9 procent hrubého domácího produktu. Je to několikanásobně víc než evropské země. Březnové teroristické útoky v Bruselu znovu otevřely diskusi o selhávání evropské bezpečnosti a tajných služeb. A ukazuje se přitom právě na izraelskou zkušenost, kterou by se Evropa mohla inspirovat. Celé generace Izraelců budovaly systém, který dnes dokáže na podobné hrozby pružně reagovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská policie

Izraelská policie | Zdroj: Reuters

Izraelci si na všudypřítomnou bezpečnost v ulicích už zvykli. Situaci sice vnímají se smíšenými pocity, dobře ale vědí, že jinou možnost nemají. Třeba v Jeruzalémě jsou muži i ženy od bezpečnosti vidět prakticky na každé tramvajové zastávce, často jsou i přímo ve vozech a svými pohledy nenápadně, ale bedlivě sledují své okolí.

"V rámci možností jsem s bezpečností tady v Izraeli spokojená, i když to není pro život nijak příjemná situace. V ulicích je strašně moc lidí od policie a různých služeb. Normální mi to nepřipadá, ale je to nutné. Musím uznat, že se díky tomu cítím bezpečně," říká mi na zastávce tramvaje obyvatelka Jeruzaléma jménem Or.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izrael může být evropským zemím inspirací pro zlepšení bezpečnosti. Více od zpravodaje ČRo na Blízkém východě Štěpána Macháčka

Význam lidského nasazení přímo v ulicích potvrzuje i izraelský bezpečnostní analytik a generál ve výslužbě Meir Elran:

"V Izraeli máme v ulicích bezpochyby více lidí od policie a bezpečnosti než třeba v evropských zemích. Ještě důležitější je ale schopnost samotných obyvatel vyhodnotit situaci kolem sebe. Lidé v Izraeli jsou ostražití, vědí, že se terčem útoku může stát kdokoliv a kdykoliv, takže se dívají a informují. Někdy až zahlcují policejní horké linky. Jejich role ochránců je ale velmi důležitá," vysvětluje.

Podle Meira Elrana si ale Evropa ani po bruselských útocích nemusí sypat popel na hlavu. Dlouhodobým hrozbám útoků totiž na rozdíl od Izraele nemusela čelit.

Evropané musí změnit styl myšlení

"Evropské země, když vezmeme jako příklad Českou republiku, nic nezanedbaly. Ta hrozba se prostě objevila až teď v posledních letech. A je zřejmě na čase, aby Evropané změnili styl myšlení a na takové hrozby se připravili."

Meir Elran přitom stále poukazuje na to, že přidat je potřeba hlavně v oblasti lidských zdrojů. Sebemodernější technika nevyřeší zdaleka všechno.

"Naprosto zásadním prvkem, který je potřeba v boji proti terorismu posílit, je zpravodajská činnost. Když víte předem, co se může stát, a když zejména znáte lidi, kteří by vám mohli uškodit, tak jste v mnohem lepší pozici. Ve většině evropských zemí jsou domácí zpravodajské sužby slabé.“

'Chytré investice' do bezpečnosti

Právě na špatnou spolupráci evropských zpravodajských služeb se přitom konkrétně po bruselských útocích snesla velmi silná kritika. "Zpravodajské služby se nerady dělí o informace, které shromáždily často s enormním úsilím a nemalými náklady. Je to hloupé, ale často se to stává," připomíná izraelský analytik Meir Elran.

Evropské země by podle něj měly být připravené na mnohem větší investice. Rozdíl mezi rozpočtovými výdaji Izraele a Evropy na oblast obrany a bezpečnosti je několikanásobný.

"Ano, je to drahé, ale není to podle mě nic, co by rozpočet neunesl. A když přemýšlíte o důsledcích útoků, tak tyto chytré investice za to stojí. Není přitom třeba utrácet peníze za techniku, která nic výrazně nezlepší, nutné je zaplatit víc za zpravodajské služby a lidi v ulicích."

Meir Elran ale zároveň nevidí důvod, aby evropské země nějak panikařily. Situace v Evropě je podle něj přece jen od Izraele odlišná, alespoň zatím.

"Když se v Evropě objeví útok jednou za dva tři roky, tak na to lidé vždycky znovu zapomenou. A na tom není nic špatného. Protože když si udržíte styl života, který jste žili po několik generací, je to dobře. Musíte se ale připravit i ten scénář, že by útoky přicházely častěji a byly ničivější," dodává izraelský brigádní generál ve výslužbě Meir Elran.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme