‚Nikdo není v bezpečí, každý jen očekává svůj osud.‘ Lidé v Gaze mluví o bezmoci a bojí se toho, co přijde
Izrael v reakci na útok hnutí Hamás zastavil přísun elektřiny a pitné vody do pásma Gazy, mluví se o chystané pozemní operaci. „Jsme bezmocní, moje děti jsou vyděšené a já je nemám, jak uklidnit,“ popisuje pro francouzský list Le Point novinářka Iyad Alasttalová, která působí v pásmu Gazy. „Bojím se, že Gazu nadobro vymažou z mapy. Jak to přežijeme? Kam půjdeme?“ ptá se.
Pásmo Gazy je po krvavém útoku Hamásu z minulého týdne uzavřené izraelskou armádou. Na 2,5 milionu obyvatel Gazy je v kritické situaci. Uvězněný ve svém bytě je s rodinou i palestinský učitel francouzštiny Ziad Medoukh, autor blogu Gaza en français.
Hamás prošpikuje Gazu léčkami. I laikovi je jasné, že to bude extrémně složité, říká expert o operaci Izraele
Číst článek
„Už jsme si zvykli na takovýto typ situace, protože jsme zažili útoky v letech 2009, 2012, 2014 a 2021. Ale to, co se děje teď, je jednoznačně nejhorší,“ přiznal ve středu. „Cítíme se bezmocní, nemáme bezpečný úkryt. Nikdo není v bezpečí, každý jen očekává svůj osud. Naděje se stala luxusem,“ dodal pro Le Point.
Už dva dny ho není možné kontaktovat, protože elektrárna v Gaze kvůli nedostatku pohonných hmot ve středu odpoledne přestala fungovat a obyvatelé jsou tak bez vody a bez elektřiny.
Jenom ti, kteří mají svůj vlastní generátor, si mohou nabít mobilní telefony. Jenže v enklávě, která je od uplynulého týdne pod izraelskou blokádou, zásoby paliv stejně jako jídla a léků postupně dochází.
„V našich skladech v Gaze máme zásoby paliva,“ říká Lucile Marbeau, mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže. „Ale nezvládáme se k nim dostat, protože neexistuje žádný bezpečný humanitární koridor. Bombardování je příliš intenzivní, takže se tam naše týmy nemohou pohybovat. Máme také potraviny, které bychom mohli distribuovat, a chlor na čištění vody. Nemůžeme pro něj ale nikoho poslat.“
‚Mívali jsme normální život.‘ Po útoku Hamásu veškerý ruch v Tel Avivu utichl, ulice jsou poloprázdné
Číst článek
Při bombardování už byli zabiti čtyři řidiči sanitek Červeného půlměsíce (ekvivalent Červeného kříže v muslimských zemích, pozn. red.), zatímco převáželi zraněné. Ušetřeny nejsou ani nemocnice, které nemají dostatek pohonných hmot.
Zástupkyně vedoucího palestinského programu Lékařů bez hranic Claire Ha-Duongová ve čtvrtek uvedla, že její organizaci už požádaly o poskytnutí léků jiné organizace a že její vlastní zásoby se rychle tenčí.
Obě představitelky humanitárních organizací pro Le Point varují před katastrofální humanitární situací v Gaze, pokud nebude rychle vytvořen humanitární koridor. Centra odsolování vody a čistírny odpadních vod nefungují a bez elektřiny a vody je zavřená také většina obchodů. Obyvatelé Gazy, kteří se snaží nakoupit si alespoň nějaké zásoby, tak musí stát fronty před pekárnami, aby si koupili chleba.
‚Jsme bezmocní‘
„Jsme bezmocní,“ říká pro Le Point novinářka a autorka projektu Gaza Stories Iyad Alasttalová, která je také uvězněná v Gaze. „Moje děti jsou vyděšené a já je nemám jak uklidnit. Když jsou nálety intenzivní, mám také strach. Děti se ptají a my dospělí jim nedokážeme odpovědět. Bojím se, že Pásmo Gazy nadobro vymažou z mapy. Jak to přežijeme? Kam půjdeme?“ ptá se.
Izraelská armáda našla v Pásmu Gazy několik těl Izraelců, uvádí místní média. Přivezla je zpět domů
Číst článek
Rafah, hraniční přechod na jihu území, který je kontrolovaný Egyptem, už byl několikrát bombardován a od té doby zůstává uzavřen. V pátek ráno dopadly na pásmo letáky, které vyzývaly milion obyvatel města Gazy a severní části pásma, která je nejblíže hranici s Izraelem, aby se do 24 hodin přesunuli na jih území.
OSN považuje tuto operaci na nemožnou zejména proto, že tito vysídlenci se připojí ke statisícům lidí bez domova, kteří žijí na ulicích, nebo se uchylují do škol spravovaných OSN, z nichž některé byly bombardovány.
„Moje sestřenice a její matka jsou na ulici. Sotva si stačily vzít tašku, spadla na jejich byt bomba. Všechno je zničené a já se ani nemohu spojit se svými přáteli. Hamás od svého zvolení v roce 2007 kontroluje město silou, ale civilisté nemohou být takto postiženi. Potřebujeme rychlou reakci, abychom zajistili příměří,“ uvádí francouzsko-palestinský občan Bassem Daoud z Bordeaux.
„Já jsem učitel francouzštiny,“ zdůraznil ve středu z Gazy Ziad Mekhoub z blogu Gaza en français.
„Jsem zastáncem odporu prostřednictvím nenásilí a pokojných demonstrací. Teď ale umírají stovky dětí a naši mladí nemají žádnou budoucnost. V Gaze žijí lidé, existuje občanská společnost, kultura, jsme lidské bytosti. Potřebujeme politické řešení tohoto konfliktu, to je jediné východisko z násilí. Jsme ve vězení pod otevřeným nebem a chceme žít v míru,“ řekl.
Podle posledních údajů palestinského ministerstva zdravotnictví zemřelo v pásmu Gazy už nejméně 2215 Palestinců, mezi mrtvými jsou i děti. V Izraeli při útocích Hamásu, které začaly 7. října, zahynulo podle předběžných údajů nejméně 1300 lidí.