EU se neshodla na postihu Izraele za možnou anexi Předjordánska. Proti potrestání bylo i Česko
Státy Evropské unie se neshodly na plánu potrestat Izrael za případnou anexi části palestinského Západního břehu Jordánu. Část ministrů zahraničí unie v pátek navrhovala připravit možné postihy, řada států včetně Česka to však nepodpořila. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella chce evropský blok nadále usilovat o to, aby si židovský stát své plány rozmyslel.
Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Některé evropské země v čele s Francií navrhují připravit sankce pro případ, že si Izrael své plány nerozmyslí. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn v pátek přirovnal připojení palestinských osad k ruské anexi Krymu, za níž Evropská unie potrestala Moskvu hospodářskými sankcemi.
Izrael má americkou podporu k anexi Západního břehu, potvrdil při návštěvě Jeruzaléma Pompeo
Číst článek
Například německý ministr Heiko Maas ale stejně jako řada dalších kolegů volil mírnější slova a nabádal k tomu, aby EU počkala na skutečné kroky nastupujícího izraelského kabinetu.
„Musíme pracovat na tom, abychom (Izrael) odradili od jakékoli iniciativy vedoucí k anexi,“ prohlásil po jednání Borrell, podle něhož musí unie pokračovat v diplomacii, jejímž cílem je existence dvou nezávislých států.
Postoj Česka
Česko patří v rámci EU k nejbližším izraelským spojencům a ministr Tomáš Petříček dal v pátek najevo, že by unie měla co nejdříve zahájit dialog s novou izraelskou vládou.
„Je rovněž nezbytné, abychom zahájili a udrželi konstruktivní komunikaci s partnery v regionu i se Spojenými státy, které hrají v blízkovýchodním mírovém procesu nezastupitelnou roli,“ uvedl český ministr po jednání.
Na případném společném postihu se musí unijní země shodnout jednotně, což je podle diplomatů vzhledem k očekávanému nesouhlasu Česka či Maďarska nepravděpodobné.
Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.