Franchetti byl souzený v nepřítomnosti. Po později zrušeném zprošťujícím rozsudku z října 2022 totiž opustil Česko a vrátil se do Ruska. Svou vinu vždy odmítal.
Alexandr Franchetti se měl podle obžaloby účastnit ruské anexe Krymu v roce 2014. Soud ho už ale jednou pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Případ znovu přezkoumá příští středu.
Kyjev/Avdijivka||tlp, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Avdijivka se na frontové linii ocitla dlouho před začátkem plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022. Separatisté podporovaní Moskvou se ji neúspěšně snaží dobýt od roku 2014.
„Diskuse o anexi může být součástí ruského plánu, kterak zaplňovat veřejný prostor a odvrátit pozornost od toho, co Rusko reálně dělá,“ tvrdí politolog Šír.
Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Razvožajev označil plán za „zvrácený“. „Bylo by špatné brát vážně připomínky nemocných lidí. Je třeba je léčit, a to nyní dělá naše armáda,“ uvedl gubernátor.
Na Krymu si Putin prohlédl novou školu umění a dětské volnočasové centrum. Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu.
Dokument, k němuž se dostalo mezinárodní konsorcium novinářů, údajně pochází z roku 2021. Předestírá plán na politickou, hospodářskou a vojenskou infiltraci Běloruska.
Merkelová v rozhovoru připustila, že po anexi Krymu neudělala dost pro to, aby Německo dodrželo závazek vůči NATO vynakládat na svou obranu nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu.
Vojtěch Boháč zažil ruskou anexi Krymu v roce 2014 a zároveň napadení Ukrajiny letos v únoru. O tom, jak Rusko vtáhlo Ukrajiny do války, mu vyjde 14. listopadu kniha Všechny cesty vedou k válce.
Ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzivě, která v poslední době postoupila zejména na severovýchodě v Charkovské oblasti a na jihu v Chersonské oblasti.
Rezoluce Organizace spojených národů odsuzuje „pokus o nezákonnou anexi“ a vyzývá všechny země, aby tento krok neuznaly a posílily tak mezinárodní diplomatickou izolaci Moskvy.
Proč teď tolik Královce? Protože město toho jména založili křižáci v roce 1255 na počest českého krále Přemysla Otakara II. Takže myšlenka české anexe Kaliningradu má inspiraci v historii.
„Civilní správa je jenom jako zástěrka, o všem rozhodují vojenské úřady. Kolaboranty čeká vysoký trest,“ říká v rozhovoru zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín.
Rusko anektovalo čtyři ukrajinské regiony. Jak už několikrát upozornil ruský prezident Vladimir Putin, jeho země bude tato teritoria bránit „všemi prostředky, které máme k dispozici“.
Recesisté zvou na pláže Královeckého kraje v Pobaltí - tedy ruského Kaliningradu. Ale teď vážně - co je ruská exkláva vlastně zač? A proč je pro Moskvu důležitá?
Vladimir Putin po podpisu anexe části ukrajinského území řekl, že se Spojené státy obávají ruské kultury a chtějí ji zničit. Historik Kocian vysvětluje, která země zlikvidovala nejvíc ruských elit.
Anexi ukrajinských území zahájil v pátek ruský prezident Vladimir Putin podpisem smluv s jejich představiteli. Ruský ústavní soud pak v neděli dokumenty o začlenění regionů do Ruska schválil.
„Prostřednictvím našeho náměstka Jaroslava Kurfürsta jsme dali ruské straně jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat,“ řekl šéf české diplomacie.
Kromě Záporožské a Chersonské oblasti se jedná o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku.
Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance. Itálie bude jednat s ruským velvyslancem i o poškození plynovodu Nord Stream.
Šéf Kremlu prohlásil, že Rusko bude anektovaná území hájit „všemi dostupnými prostředky“. Západní představitelé anexi odmítli jako nelegální a odsoudili ji.
Zelenského poradce Kyrylo Tymošenko pak večer sdílel bez komentáře video, na němž již ukrajinští vojáci oznamují osvobození Lymanu. Informace o osvobození ale Kyjev ještě oficiálně nepotvrdil.
„Se spojenci jsme naprosto jednotní v pohledu, že je tento krok zcela bezvýznamný. A na to, jakou podporu poskytujeme Ukrajině, nebude mít žádný dopad,“ říká americká velvyslankyně při NATO Smithová.
Vyhlášení anexe čtyř ukrajinských oblastí Ruskem odsoudil generálí tajemník NATO Jens Stoltenberg jako „nelegální a nelegitimní“. Stejný postoj zaujali mnozí západní politici.
Jak změní válku na Ukrajině ruská anexe velké části okupovaného území? Jaké budou dopady pro Rusko samotné? Na tyto otázky odpověděl analytik, bývalý diplomat, odborník na Rusko Vladimír Votápek